İddia değil gerçek, gerçek!

İddia değil gerçek, gerçek!
29/12/2016 · Haberler

Daha önce sosyal medyadan servise sokulmuşbir“arşiv belgesine” daha sonra da erdemi bol ve sürekli olan bir gazeteci, köşesinde yer vermiş. O belgede;  (“HDP’Yİ TANIMAK İSTER MİSİNİZ?  Çanakkale Kent Konseyi ve Mahalle Meclisleri’nde tanıtım toplantıları yapıyoruz. Gelin, partimiz HDP’yi tanıtalım, tanışalım. ESENLER MAH.14 Mayıs Prş. Saat: 19:00 HDP”) diye yazıyor. Bu “belge” adı belli birileri tarafından dolaşıma sokularak, Kent Konseyi’ne “saldırılıyor.”

Bir erdemli gazeteci köşesinde ne yazıyor?  Kent Konseyi Başkan Adaylarından Engin Kandemir’in  “Kent Konseyi ofislerinin, bir siyasi partinin seçim ofisi gibi kullanıldığı şekliyle gelen o iddiayı hatırladınız mı” diye soruyor ve ekliyor: “Sanırım, bunun bir iddia olmadığını yakın dönem Arşivinden çıkan bu broşür ortaya seriyor.”  İşte bu!.  Arşimet hafif kalır bu  keşif karşısında!. Sayın sürekli yazan erdemli gazeteci:  O bahse konu “bir parti”sadece  bir mahalle meclisini değil, 7mahalle meclisini de kullandı ve de ayrıca bir kere değil 2 kere kullandı. Yalnızca o mu? Onun gibi diğer 6 parti de aynı şekilde kullandılar mahalle meclislerini.

Bu programı Kent Konseyi neden yaptı ve nasıl yaptı:  Kent Konseyi Yürütme Kurulu, 26 Ocak 2015 tarihli toplantısında, “yerellik ilkesi çerçevesinde, katılımcılığı, demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştirmek” görevine sahip çıkarak 7 Haziran’da yapılacak olan milletvekili seçimleri için mahalle meclislerinin salonlarını seçime katılacak partilerin adaylarına açmak kararı alır. O zaman ortada hiçbir aday yoktur. 2-3 Mart günlerinde Yürütme kurulundan bir komisyon Ak Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Vatan Partisi, Demokratik Sol Parti, Bağımsız Türkiye Partisi ve  Komünist Parti’yi ziyaret ederek  kararı anlatırlar. Partiler kararı çok olumlu karşılar. Daha sonra partilerden birer temsilcinin katılımıyla (Ak Partiden temsilci katılmadı. Bilgi vermediler.)  kurallar belirlenirve program oluşturulur. Program 13 Mayıs’ta başlayıp 30 Mayıs’ta sona erer. Çanakkale’nin 7 mahallesindeki mahalle meclisi salonları ve Kent Konseyi Merkez ofisi  bu program için 7 parti tarafından kullanılır. Kent Konseyi Yürütme Kurulu partilere sadece salon tahsis eder. Program kurallarına göre,  her  türlü duyuruyu partiler kendileri yapar. Hafta içi 19.00 da, hafta sonlarında 15.00 te toplantılar yapılır. Kent Konseyi,  5000 el ilanı basıp dağıtarak destek olur. El ilanın ön yüzünde 16 gün süren  programın çizelgesi, arka yüzünde de şunlar yazılıdır: “MAHALLE SAKİNLERİ! MİLLETVEKİLİ ADAYLARI SİZİNLE KONUŞMAK İÇİN MAHALLE MECLİSİNE GELİYOR. TBMM’nde 4 yıl Çanakkale’yi temsil ederek, Çanakkale’nin sorunlarını ve taleplerini dile getirecek ve sahip çıkacak; Özgürlük, eşitlik ve adaleti herkes için talep edecek ve savunacak; Demokrasinin güçlü bir şekilde yaşamın her alanında hissedilmesinin sözcülüğünü yapacak; 4 milletvekili seçeceğiz. Çanakkale’nin 4 vekili kim olacak? Tanıyalım…Dinleyelim…Anlayalım…Soralım…Bilelim… ŞİMDİ, BİZ VEKİL ADAYLARINI MAHALLE MECLİSİMİZDE MİSAFİR EDELİM SONRA, VEKİLLERİMİZ MAHALLE MECLİSİMİZE MİSAFİRLİĞE GELSİN. Adayların, Kent Konseyi’nin 7 mahalledeki Mahalle Meclisi salonlarında kendilerini ve partilerinin programlarını halka anlatmak ve onların sorularını yanıtlama imkânı bulacağı bu buluşmaların, kentimizdeki barış ortamının güçlenmesi ile demokrasi kültürümüzün birikimine de katkılar sağlayacağını düşünmekteyiz.  Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu.”

Erdemli gazeteciye sesleniyoruz: Mahalle meclisleri kentlilere aittir. Hiçbir ayrım yapmadan. Aday olup, ortaya çıkanlar da bu memleketin partilerinin adayı ve bu kentte yaşıyorlar. Onları da seçecek olan bu kentte yaşayan insanlar. Beğenen, dinlemek isteyen gider dinler, istemeyen gitmez, oy vermez. O adaylar nereye hizmet edecekler? Kimin sorunlarını, taleplerini dillendirip çözmeye gayret edecekler? İyi parti, kötü parti ayrımını siz mi yapıp onay verceksiniz? Halkın yerine siz mi karar vereceksiniz? Böyle bir hak ve göreviniz mi var?

Gazetelerden ve gazetecilerden daha duyarlı, daha objektif bir yaklaşım ve tek yanlı olmayan; araştırılmadan yazılan haber ve yorumlardan kaçınmalarını önerir, saygılarımızı sunarız.

Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu

ÜST