İftar Sofrası İsmetpaşa Mahallesinde kuruldu

İftar Sofrası İsmetpaşa Mahallesinde kuruldu
16/06/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi İsmetpaşa Mahalle Meclisi ve İsmetpaşa Mahalle Muhtarlığı tarafından Çanakkale Belediyesi’nin katkıları ile İsmetpaşa Mahallesi Papatya Sokak’ta gerçekleştirilen iftara vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

İftara Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Mahalle Meclis Başkanı Mehmet Yıldırım, Mahalle Muhtarı Özkan Vural, mahalle sakinlerinin yanı sıra “Games for Peace” projesi kapsamında Çanakkale’de bulunan 8 ülkeden 40 katılımcı da katıldı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yaptığı konuşmada; “Tutmuş olduğunuz oruçları Allah kabul etsin. Çanakkale’de iftarları her mahallede her yıl yapıyoruz. Amacımız hemşerilerimizle bir araya gelmek onları bir araya getirmek. Bu kentte barış içinde yaşamanın zevkini bu mübarek gecelerde de yaşamak için bir araya geliyor, sizlerle beraber oluyoruz. Bugün dünyada büyük açlık yaşayan toplumlar, ülkeler var. Çok zor hayatlar yaşıyorlar. Biz, halimize şükretmeli onlar içinde dua etmeliyiz. Müslüman ülkelerin zorluklar, savaş içinde olmaları vicdanlarımıza sığmıyor. Çünkü bizim dinimiz buna müsaade etmiyor, aslında yasaklıyor. Müslüman Müslümanı, kardeş kardeşi, insan insanı asla yaralamamalı, öldürmemeli, kötülük yapmamalı. Maalesef dünya bu anlayıştan giderek uzaklaşıyor. Biz Çanakkale de güven ve huzur içinde yaşıyoruz, sizlerde bunun mutluluğunu yaşıyorsunuz.  Ülkemizin diğer yerlerinde de insanlarımıza Çanakkale’deki gibi güven, huzur içinde kardeşçe yaşamayı nasip etsin. Bizde sizlerde bunun için dua ediyoruz. Televizyonlarda her gün üzücü olaylar izliyoruz. İnşallah bu vesile ile dualarımız kabul olur ve bunlar sona erer. Sona ermesi de lazım. Bizim anlayışımız gereği asla birbirimizi incitmemeliyiz. Üzerimize kul hakkı almamalıyız. Biz birbirimize olan haklarımızı helal etmeliyiz. Çünkü Allah ‘her türlü günaha af var ama kul hakkına af yok’ der. Bunu asla aklımızdan çıkarmayacağız. Bizde her zaman bunu söylemeye devam edeceğiz. Birlikte kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. İnşallah bayrama da huzur içinde ulaşır huzur, barış içinde kutlarız” dedi.

Birlik ve beraberliğin pekiştiği sokak iftarı programları;

17 Haziran Cuma Fevzipaşa Mahallesi Maşatlık mevkisi,

18 Haziran Cumartesi Namık Kemal Mahallesi Arap İbrahim Paşa Caddesi Namık Kemal Mahalle Meclisi önü,

19 Haziran Pazar Barbaros Mahallesi Ceviz Sokak Dumlupınar Camii önü,

23 Haziran Perşembe Cevatpaşa Mahallesi Veli Yaşin Caddesi Merkez Ortaokulu

önünde gerçekleştirilecek.

ÜST