İlk Deneyi Başarıyla Gerçekleştirdiler

İlk Deneyi Başarıyla Gerçekleştirdiler
27/03/2014 · Haberler

Kent Konseyi tarafından düzenlenen Eğitim İçin Gönüllü Destek Programına katılan öğrenciler okul derslerinin dışında proje yaklaşımlı öğrenme modeline aktif katılarak çeşitli çalışmalarda bulunuyorlar. Bunun bir örneği İsmetpaşa Mahalle Meclisinde gerçekleştirilen fasulye çimlendirme çalışması oldu.

Kent Konseyi tarafından düzenlenen Mahalle Meclis ofisleri ve sosyal yaşam evlerinde gerçekleştirilen “Eğitim İçin Gönüllü Destek Programı” ilk ürünlerini vermeye başladı. Temel eğitim okullarının ikinci kademelerinde (5,6,7 ve 8. sınıflar) eğitim görmekte olan öğrencilerin katıldığı eğitimlerde derslerin yanı sıra bilgi teknolojilerinin kullanımını içeren, özellikle çocukların aktif katılımını sağlamayı amaçlayan ve çocukların oynarken öğrenmelerini sağlayan teknikler de kullanılıyor.

İsmetpaşa Mahalle Meclisinde devam eden “Eğitim İçin Gönüllü Destek Programı”na katılan  6.sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilen fasulye çimlendirme çalışmasında öğrencilere çimlenme ve büyüme hakkında bilgiler uygulamalı olarak verildi. Öğrencilerden Fulden Uydaş, Şeymanur Şen, Nazlıgül Konca, Büşra Alan ve Aysu Yaman, ÇOMÜ Fen Bilgisi Öğretmenliği 3. Sınıf öğrencisi gönüllü öğrenci eğitici Nehir Kızılcan gözetiminde çalışmayı başarı ile gerçekleştirdiler.

Öğrencilere çalışma yapılırken çimlenme için gerekli olan faktörlerin (oksijen, su, yeterli sıcaklık) bitki üzerindeki etkilerini incelerken ışığın çimlenmeye etkisi olmadığına dikkat çekildi. Bu etkinlikle fen ve teknoloji dersi için olmazsa olmaz olan proje yaklaşımlı öğrenme modeli kullanılarak öğrencilerin yaşadıkları çevreyi daha iyi anlamlandırmaları, akıl yürütme, problem çözme, neden-sonuç ilişkisi kurma gibi bilişsel süreçleri aktif kullanabilmeleri amaçlandı.


ÜST