İsmetpaşa Mahalle sakinleri iftarda bir araya geldi

İsmetpaşa Mahalle sakinleri iftarda bir araya geldi
08/06/2017 · Haberler

Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Kent Konseyi İsmetpaşa Mahalle Meclisi ve İsmetpaşa Mahalle Muhtarlığının ortaklaşa gerçekleştirdiği geleneksel İsmetpaşa mahalle iftarı papatya sokakta gerçekleştirildi.

İsmetpaşa Mahallesinde düzenlenen iftara Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan,  Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir, Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, İsmetpaşa Mahalle Meclis Başkanı Mehmet Yıldırım, Mahalle Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri, İsmetpaşa Mahalle Muhtarı Özkan Vural, Belediye meclis üyeleri ve mahalle sakinleri katıldı.

Dualar ile başlayan programa katılanlar, ezanın okunması ile iftarlarını açtılar. Yemek duasının okunmasının ardından konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Tutmuş olduğunuz oruçları Allah kabul etsin. Geçen yıl ramazan ayında iftarda burada beraber olmuştuk. O zaman hepimize sağlık sıhhat dilemiştik. Allaha şükür bir arada olduk. Ama geçen yıldan bugüne aramızda olamayan hakkın rahmetine kavuşmuş olan değerli mahalle sakinleri dostlarımızı da bu vesileyle bir kez daha rahmetle analım, Allah rahmet eylesin. Ramazan Bayramına inşallah hep beraber ailemizle, sevdiklerimizle erişiriz tutmuş olduğunuz oruçların sonunda ramazan bayramını kutlarız. Dinimizin kıymetini bilmemiz lazım. Çünkü, gelmiş geçmiş en yüce ve son din. Dinimizi Allah'a şükür kentimizde ülkemizde olabildiğince güzel yaşamaya çalışıyoruz. Dinimizin bize emirleri var; kardeşçe geçinin, birlikte yaşayın, kul hakkı yemeyin diye. Bu emirleri yerine getirmeye hep beraber gayret gösteriyoruz. Onun için bu bağlamda bir sıkıntımız yok. Biz Allah’ımıza karşı olan görevlerimizi olabildiğince yerine getirme çabası içerisindeyiz.  Ancak maalesef islam dünyasının böyle olmadığını üzülerek izliyoruz. Bu mübarek günlerde diğer Müslüman ülkelerde de birlikte, kardeşçe aynı burada olduğu gibi hep beraber kutsal ramazanı yaşamak varken maalesef insanlar orada mezhep kavgasına, kabile kavgasına, aşiret kavgasına ve bu bağlamda birazda çıkar, rant kavgasına tutuşuyorlar. Kim tutuşuyor? Müslümanlar, Müslümanlarla tutuşuyor. Bu bağlamda bunları şiddetle reddetmemiz lazım. Bizim dinimiz bunları emretmiyor, tam tersini emrediyor. Ama onlar bu emirleri yerine getirmiyorlar. Kendilerinin bileceği iş ama Müslüman olmayan alemlere karşı da sanki İslam böyleymiş gibi bir algı yaratılıyor Halbuki İslam tam da bizim yaşadığımız gibi. Burada bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Onun için biz yine kim ne yaparsa yapsın, kardeşçe haklarımızı, hukuklarımızı koruyarak birlik beraberliğimizi muhafaza ederek burada ülkemiz için vatanımız için her türlü fedakarlığı yapma niyeti ile her insanın fakirin, fukaranın hak hukukunu koruyarak fitre zekatlarımızı vererek toplumsal barış içerisinde birlikte yaşamanın mutluğunu yaşamaya devam ediyoruz. İnşallah bundan sonra da böyle olacak. Biz dinimizin gereğini yapacağız. Hepimiz inşallah önümüzdeki senede buluşalım, birlikte beraber olalım.  Sizlere mutlu ramazanlar diliyorum. İnşallah bayrama ulaşır güzelce bayramı kutlarız” dedi.

Mahalle İftarları; 9 Haziran Cuma Kemalpaşa Mahallesi Değirmenlik Sokak, 10 Haziran Cumartesi Namık Kemal Mahallesi Arap İbrahim Paşa Caddesi Namık Kemal Mahalle Meclisi Önü ve 11 Haziran Pazar Güzelyalı Muhtarlık binası önü, 12 Haziran Pazartesi Barbaros Mahallesi Dumlupınar Camii önünde gerçekleştirilecektir.

 

Mahalle İftarları; 9 Haziran Cuma Kemalpaşa Mahallesi Değirmenlik Sokak, 10 Haziran Cumartesi Namık Kemal Mahallesi Arap İbrahim Paşa Caddesi Namık Kemal Mahalle Meclisi Önü ve 11 Haziran Pazar Güzelyalı Muhtarlık binası önü, 12 Haziran Pazartesi Barbaros Mahallesi Dumlupınar Camii önünde gerçekleştirilecektir.

ÜST