Kadın Meclisi Genel Kurulunda faaliyetler görüşüldü

Kadın Meclisi Genel Kurulunda faaliyetler görüşüldü
10/05/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Genel Kurulu Kent Konseyi toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıda Kadın Meclisi faaliyetleri, Mor Bayrak Projesi, Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal; “21 Aralık 2015 tarihinde seçimli genel kurulumuzu yaparak yeni yürütme kurulu üyelerimizle görevimizi sürdürüyoruz. Kadını – Erkeği eşit toplum amaçlayan kadın emeğini görünür kılmayı amaçlayan biz kadınlar kadın adına kentimiz adına çok şeyler başardık. Kurumsallaşarak kent gündemine kadın sorunlarını taşıdık. Hedefimiz siyasal- ekonomik ve sosyal yaşamın içinde yer almaktır. Kadınlara yönelik çalışmalarda doğrudan kadın ihtiyaçlarını göz önüne alan bir yaklaşımda olmak çok önemli. “Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun” kadına karşı aile içinde olan şiddete karşı mücadele de çok önemli. Anayasa’nın 10. Maddesinde kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Dolayısıyla yasaları bilmek haklarımızı bilmektir. Kadına sunulan hizmet çocuğa ve aileye yansıyacaktır. Dolayısıyla topluma yansıyacaktır. Bizi bu anlamdaki tüm çalışmaları destekliyoruz” dedi.

Genel Kurulda Türk Kadınlar Birliği Çanakkale şubesi yönetim kurulu üyesi Hikmet Kuru İstanbul sözleşmesi hakkında bilgiler verdi; “İstanbul sözleşmesi kadına yönelik aile içi şiddetin önlenmesi çalışmasını kapsıyor 2011 yılında Avrupa Konseyinde imzaya açıldı. Türkiye ilk imzalayanlardan biridir. 2014 yılında yürürlüğe girdi. Ama uygulanıyor mu uygulanmıyor mu sorgulamak lazım. Şiddetin önlenmesinde biz kadın dernekleri devleti harekete geçireceğiz”  dedi.

Genel kurul katılımcıların görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.

ÜST