Kadın Meclisinden Bayram Tadında 8 Mart

Kadın Meclisinden Bayram Tadında 8 Mart
08/03/2016 · Haberler

8 Mart kapsamında Cumhuriyet Meydanında yapılan törende Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal bir konuşma yaptı.

Konuşmada; “Bugün 2016’nın 8 Martı. 8 Martlar 1857 yılında başlayan kadınların “toplumsal cinsiyet eşitliği” için can verdikleri mücadelenin tarihidir, simgesidir.  Ve o kadınlar, bugün sahip olduğumuz haklarımız ve kazanımlarımız için can verdi. Cumhuriyetimizin yolunu aydınlatan kadınlarımız da, bu mücadelenin üstüne Atatürk’ün yaptığı reformlarla seçme ve seçilme hakkını kazandı. Dünyada ve ülkemizde yolumuzu aydınlatan emek veren kadınları da minnetle anıyoruz. Dünya kadınlarına barışın kenti Çanakkale’den sesleniyoruz! Siz haklarınızı istersiniz, siz eşitlik istersiniz. Kadınlar tüm bunlar için 1857’ den beri mücadelesini sürdürmektedir. Toplumsal yaşamda kadını desteklemek, kadın aleyhine eşitsizlik tablosunu değiştirmek, farkındalık oluşturmak amacıyla bu seneki 8 Mart dünya kadınlar günü temamızda toplumsal cinsiyet eşitliğidir. Toplumsal cinsiyet terimi: toplumun kadın ve erkek olarak onlardan beklentilerini ifade etmektedir.

Toplumsal cinsiyet de eşitlik kavramı ise bu noktada fırsatların kullanımında eşitliği ifade etmektedir. Kaynaklara erişimde, faydalara erişimde adil ve hakkaniyetli olma olarak tanımlanmaktadır.

Toplumsal yaşamda, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadınların toplumsal yaşama katılımlarında daha eşitlikçi olunması, tüm dünyada farklı boyutlarda yaşanmaktadır.

  • Kadınların dünyada yaşadığı sorunlar öncelikle eşitsizlik sorunudur
  • Sürdürülebilir kalkınma ve insan hakları açısından da; kadınların insan hakları açısından da bir insanlık sorunudur.
  • Kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi(CEDAW Sözleşmesi),
  • Aile içi şiddete karşı durulması,
  • Kadının ekonomik bağımsızlığını kazanması,
  • Toplumsal yaşama daha aktif katılımı,

Kadınlar için alınan her türlü önlem ve onlara tanınacak her türlü fırsat toplumun kalkınmasına yardımcı olacaktır. Çünkü kadınlara sunulan her hizmet aileye ve çocuğa yansıyacaktır.

Biz Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak, toplumsal bilincin bu anlamda yükselmesi adına yapılan tüm çalışmalarda varız ve destekliyoruz. Tüm kadınlarımızın; Eşitlik ve hak arayışlarının somutlandığı 8 Martların bundan böyle bayram tadında geçmesini dilerim” dedi.

ÜST