“Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanyası başladı

“Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanyası başladı
06/10/2016 · Haberler

“Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanya Kent Müzesinde düzenlenen açılışla başladı.

Kent Konseyi, Kent Müzesi, Çanakkale Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, BARO, UNİCEF, İnsan Hakları Derneği, Türk Kadınlar Birliği Çanakkale Şubesi, Boreas Kadın ve Sanat Derneği ortaklığında oluşturulan “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu”nun hazırladığı, “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanyası, Kent Müzesinde, İzmirli sanatçı Ece Malkoç ve ekibine ait“Çocuk İstismarına Dur De” Kırkyama sergisinin açılışıyla başladı.

Kent Müzesi Koordinatörü Cevat İnce, açılışta yaptığı konuşmada; “Konu; kadın, çocuk ve her ikisinin birden maruz kaldığı şiddet ve istismar. Bunu kent müzesi olarak yaklaşık 3 yıldır gündemden düşürmemeye çalışıyoruz. Bu çalışmaya ilk yıl üniversite ortak oldu. İkinci yıl Kent Konseyi ile ortaklığa başladık Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü  katkı sunuyor. Şiddet kelimesi ortadan kalkana kadar bu kampanya bitmeyecek kampanyalardan biri olacak. Kampanya 31 Aralık’ta bittiğini söylesek de kentte her ayın ilk çarşambasında sohbet toplantılarıyla devam edecek.” dedi.

İzmir’den, 3E Tasarım Atölyesi hocası ve sanatçı Ece Malkoç; “Bütün sanatçılar sergi açmaya bayılır ama biz bu sergiyi keşke toplumumuzda böyle bir şey olmasaydı biz de açmasaydık, güzel şeyleri hayal ederek güzel şeyler yapsaydık. Şiddet konusu sadece bizim ülkemizde değil diğer ülkelerde de toplumun kanayan yarası. Çocuğa ve kadına karşı şiddete duyarsız kalabilmek bir insan için mümkün değil. Duyarlı olabilmek için anne baba ebeveyn olmayı gerektirmiyor. ‘Kadına şiddete hayır’, ‘çocuk istismarına dur de’ gibi sloganların atılmayacağı bir ülke istiyoruz. Olmayana kadar biz de elimiz iğne iplik tutuyor, gönlümüzden gelen şeyleri dikkat çekebilmek adına kumaşa dökmeye devam edeceğiz.” dedi

Kampanya boyunca; Barbaros, Cevatpaşa, Esenler, İsmetpaşa ve Namık Kemal Mahalle Meclislerince 16 parçadan oluşan Poster Panolar, 31 Aralık’a kadar mahallelerde  kaldırımlar, parklar, site bahçeleri, alışveriş merkezleri gibi açık ve kapalı alanlarda 6 Ekim’den itibaren sergilenmeye başlıyor. Ayrıca, Mahalle Meclislerinin salonlarında “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddet”” konusunda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü uzmanları, Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube’den uzmanlar ile hukukçular tarafından bilgilendirme toplantıları ile önemli günlerde de  özel söyleşi ve konferanslar gerçekleştirilecek.

Kampanya kapsamında 12 hafta sürecek olan “Kadının İnsan Hakları Eğitimi Programı”

6 Ekim’de Barbaros Mahalle Meclisi’nde başlıyor. Esenler ve İsmetpaşa Mahalle Meclisinde de  yapılacak ve Sertifikalı olacak bu programa 75 kadın katılıyor.

ÜST