“Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanya

“Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanya
04/10/2016 · Haberler

5 Ekim Çarşamba Bugün saat 18.00’de Kent Müzesinde yapılacak olan “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanyasının açılışına herkesi davet ediyoruz.

  “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanya

 Kent Konseyi, Kent Müzesi, Çanakkale Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, BARO, UNİCEF, İnsan Hakları Derneği, Türk Kadınlar Birliği Çanakkale Şubesi, Boreas Kadın ve Sanat  Derneği ortaklığında oluşturulan “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı  Çalışma Grubu”, 5 Ekim-31 Aralık 2016 tarihleri arasında “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” bir kampanya hazırladı.

Bu kampanya; Kent Konseyi, Kent Müzesi, Çanakkale Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ortaklığında Kent Müzesinde 1 yıldır  sürdürülen “Kentte Kadına Şiddet” başlıklı farkındalık çalışmasının devamı olacaktır.

5 Ekim’de başlayacak kampanya ile çalışmanın içeriği genişletiliyor ve çalışma yaygınlaştırılıyor.

Çalışma Grubumuz, “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanyasıyla, kentimizde kadın ve çocukların karşılaştıkları şiddete dikkat çekmek, çocukların karşılaştıkları ihmal ve istismara karşı  farkındalık yaratmak ve soruna yönelik toplumsal kültürün değişmesine katkı sağlamak, şiddetin toplumsal yaşamamızdan çıkartılması hedeflenmektedir.

Bu hedef doğrultusunda kurumsal ve bireysel katılımlar ile katkıların en üst düzeyde sağlanabilmesi kampanyanın temel ilkelerinden biridir.

Kampanyanın merkezinde yer alan “şiddet” teması, sadece şiddet gören kadın ve çocukların karşılaştıkları ihmal ve istismarla sınırlı kalmayacak, şiddet uygulayanlar ile toplumsal, kurumsal ve yasal sorumluluk ve sorunlarla birlikte ele alınacaktır.

Kampanyada neler var

“Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu”, kampanya süresince sergi, konferans, seminer gibi bir çok aktiviteyi gerçekleştirecektir.

Kent Müzesinde “Kentte Kadına Şiddet” başlıklı süreli sergi devam ederken,  İzmirli sanatçı Ece Malkoç ve ekibinin hazırladığı“Çocuk İstismarına Dur De” Kırkyama sergisi de 5 Ekim’den itibaren Kent Müzesi’nde sergilenmeye başlayacak.

Barbaros, Cevatpaşa, Esenler, İsmetpaşa ve Namık Kemal Mahalle Meclislerinin düzenlediği ve 16 parçadan oluşan “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” Poster Panolar, 31 Aralık’a kadar mahallelerde  kaldırımlar, parklar, site bahçeleri, alışveriş merkezleri gibi açık ve kapalı işlek alanlarda sergilenecek.

Mahalle Meclislerinin salonlarında 3 haftada bir “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddet” konusunda farklı yönlerdeki bilgilendirmeler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü uzmanları, Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube’den uzmanlar ile  hukukçular tarafından yapılacak. Ayrıca kampanya sürecinde yer alan önemli günlerde özel söyleşi ve konferanslar gerçekleştirilecek.

6 Ekim’den itibaren başlayacak ve 12 hafta sürecek olan  “Kadının İnsan Hakları Eğitimi” Esenler, Barbaros ve İsmetpaşa Mahalle Meclisinde toplamda 75 kadına sertifikalı seminer gerçekleştirilecektir.

Kampanya boyunca yerel TV kanallarında programlar gerçekleştirilecek, bilgilendirme ve eğitime yönelik filmler gösterilecektir.

Kampanya süresince kampanyayı oluşturan kurumlar, kendi programları doğrultusunda etkinliklerine devam edecektir.

Bugün saat 18.00’de Kent Müzesinde yapılacak olan “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanyasının açılışına herkesi davet ediyoruz. 

Gülay Sarışen

            “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı  Çalışma Grubu” Kolaylaştırıcısı

 

ÜST