Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans

Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans
08/03/2018 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi kolaylaştırıcılığında ELDER-KDM’nin düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar günü programı Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirildi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal yaptığı konuşmada; “Vatan için Şehit olan kahraman evlatlarımızı rahmetle anar, Gazilerimizi de şifalar dileriz. 8 Mart’ın doğuşu, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma yolunda verdiği mücadelenin başlangıcı sayılır. Amerika’nın New York Kentinde 129 kadın insanca yaşam koşulları istediler. Bu istekleri için can verdiler. 8 Mart’lar kadın bilincini yükselten bir gün olarak, kadın temsili açısından büyük anlam taşır. Onun için 8 Mart’lar ölen tüm kadınlara vefadır. Ayrımcılığa hayırdır. Erkek şiddetine hayır kampanyasından dolayı bu seneki temamız  “Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans”tır. Bu tahrik indirimi yok, iyi hal indirimi yok, ceza indirimi yok demektir. Çünkü kadına ve çocuğa yönelik şiddet bir insanlık suçudur, ihanettir. Tüm çalışmalara ve yasalara rağmen erkeğin, kadına yönelik şiddetinin ve erken evliliklerin önüne geçilemiyor. Kadınlar sadece cinsiyetinden dolayı saldırıya uğruyor, bedenine varlığına kast ediliyor. Beklentimiz, en ağır cezalarının verilmesidir.

  • Kadına yönelik şiddeti doğuran olumsuz tutum ve davranışların ortadan kaldırılması amacıyla toplumsal farkındalık, duyarlılık bilinci kazandırmak ve toplumsal cinsiyet eşitliğine hizmet etmek önemlidir.
  • Davos’ta 26 Ocak 2018 Dünya Ekonomik Forumunda da kadın-erkek eşitsizliği vurgusu ön planda yer aldı. İş yaşamında kadınlara yönelik saldırılarda Beyaz Bayrak sallamak gibi kararlar alındı. Cinsel taciz, cinsel ayrımcılık ile mücadele edileceği belirtildi. Toplantının gündemi de toplumsal eşitliğin sağlanmasıydı. Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği adı da Türk Sanayici ve İş İnsanları olarak değiştirildi. Bu da bir adımdır.

Bu bağlamda;

  • Kurumlar arası işbirliği ile 18 Mart Üniversitesi ve Çanakkale Belediyesinin düzenlediği 1. Yerel Çanakkale Şiddetle Mücadele Çalıştayı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede İl Eylem Planlarının ülkemizde ve kentimizde kadına yönelik şiddetle mücadelede, önemli katkılar sağlayacak projelerdir. Dolayısıyla toplumsal olarak yararlı olacağını, geleceğe katkı sağlayacağını umuyoruz.
  • Yaşamın her alanında var olan kadın konularında çalışmalar yapan Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak bizler Çanakkale’den çağrı yapıyoruz. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yapılan çalışmaların etkin bir şekilde sürdürülmesine devam edilmelidir.

Çözüm için herkesin bir katkısı olduğuna inanıyor, hep birlikte bu toplumsal soruna sahip çıkılması, duyarlılık oluşturmayı da kendimize görev biliyoruz. Kadın Meclisimiz, temel insan haklarına dayalı kadın-erkek eşitliğine duyarlı çalışmalarına devam etmektedir. Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti ortadan kaldırmak üzere bütüncül-ortak bir yaklaşımla kurum ve kuruluşlarla işbirliğini sürdüreceğimizi bir kez daha yineliyorum" dedi.

ELDER-KDM başkanı Fatma Erdoğan konuşmasında şunları söyledi; “8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı.  Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasında da çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi yanarak can verdi.  8 Mart dünya kadınlar günü kadınların şiddete, adaletsizliğe, eşitsizliğe ve ayrımcılığa karşı başlattıkları mücadele gününün adıdır. Doğuran kadın, paylaştıran kadın, evdeki kayıtsız gizli emek üstüne, tarlada da emek veren kadın, fabrikada iş yerinde düşük ücretle çalıştırılan kadın, biriktiren yine kadın.

Ama; 'Karar veren erkek, Meclis %86 erkek, Yerel yönetimler % 98 erkek, Yönetici, bürokrat % 99 erkek, Sermayeyi elinde tutan %99 erkek, Şiddete uğrayan kadın, Taciz edilen, tecavüze uğrayan kadın, Öldürülen kadın'

Bu saldırıları özel adları da var; Namus, töre, kıskançlık, aşk

2017 yılında 409 kadın cinayete kurban gitti.

387 çocuk cinsel istismara uğradı.

332 kadına cinsel şiddet uygulandı.

  • 6284 sayılı ailenin korunması hakkındaki kanunun uygulanması iyileştirilmelidir.
  • Türk Ceza Kanunundaki (TCK) cinsel istismar ve kadın cinayetlerinde haksız tahrik indirimi uygulanması tamamen kaldırılmalı.
  • Kadınlara yönelik şiddete karşı şikayet edildiğinde mağdura avukat talebi olmadan zorunlu avukat atanması düzenlenmesi yapılmalıdır.
  • Kadınlara ve çocuklara yönelik her türlü şiddetle ilgili maddi ve manevi tazminat davaları mahkeme harç ve giderlerinden muaf tutulmalıdır.
  • Kadın istihdamının artırılması eşit işe eşit ücret uygulanması konusunda yasal düzenlemeler yapılmalı ve uygulaması denetlenmelidir.

Belediyeler yasası gereğince nüfusu 50.000 ve üzerinde olan belediyeler uluslararası standartlara uygun kadın ve çocuk sığınma evi açma zorunluluğu vardır. Kadınlar şiddet ve cinayetlerle karşılaşmakta ve özgürlükleri kısıtlanmaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin ancak temel hak ve özgürlüklerin korunduğu bir ortamda gelişebileceği bilinci içindeyiz.Bu nedenle kadının ve erkeğin eğitimine önem verilmelidir. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak Türk kadınının yegane amacı ve ideali olacaktır. Türk kadını bilmelidir ki Cumhuriyet devrimi ile elde ettiği kazanımlar ancak ve ancak toplumsal cinsiyet eşitliği ekseninde temel hak ve özgürlüklerin korunduğu bir demokrasi ortamında olacaktır.”   Kadına, çocuğa yönelik şiddete ve Kadın cinayetlerine son demek için erken evlilikler olmasın demek için siyasette eşit temsil demek için el ele veriyoruz. Kadın hakları alanında yaşanan tüm sorunların takipçisi olacağımızı, bir kez daha yineleyerek,  haklarına sahip çıkan, mücadele gücünü kaybetmeyen, sorgulayan, düşünene, üreten tüm kadınlarımızı kutluyoruz. Dünya kadınlar gününde bu yılki temamız olan kadına şiddete sıfır tolerans diyoruz.”

Türk Kadınlar Birliği Derneği Çanakkale şube başkanı Hikmet Kuru; “Kadına yönelik şiddeti önlemek için kadınlara verilen KİHEP (Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı) eğitiminin erkeklere de verilerek kadının insan haklarının neler olduğunu anlamalarına ve buna göre hareket etmelerine yardımcı olmalıyız. Sözlerimi Ulu önder Mustafa kemal Atatürk’ün bir vecizesi ile noktalıyorum. “Kadın sefil düşerse, elbette alçalır beşer” dedi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Çanakkale şube başkanı Filiz Savaş; “8 Mart yalnızca kadınlar günü olarak bayram gibi kutlanacak bir gün değildir. 8 Mart tüm öfkemizi dile getireceğimiz taleplerimiz haykırabileceğimiz bir gündür. Tüm dünya ile birlikte kadınlara ikinci vatandaş olarak bakılmasına ötekileştirilmesine değersizleştirilmesine sosyal ve çalışma yaşamından uzaklaştırılmaya çalışılmasına dur deme günüdür. Kadınım “ben de varım” deme günüdür dedi.

Yapılan konuşmalarına ardından Cumhuriyet Meydanındaki tören sona erdi.

Halk Bahçesinde Zübeyde hanım büstüne karanfiller konuldu.

8 Mart Dünya kadınlar günü etkinlikleri kapsamında Çanakkale Kent Konseyi Mahalle Meclislerinden 8 Kadın’ın Mehmet Eşli yönetiminde hazırladıkları “Memleketimden Kadın Manzaraları” tiyatro oyunu Erkan Yavuz Deneysel Sanat Atölyesinde gerçekleştirildi.

8 Mart Dünya kadınlar günü etkinlikleri kapsamında ÇOMÜ-İÇDAŞ Kongre salonunda gerçekleştirilen DİNA Ensemble konseri büyük ilgi gördü.

ÜST