"Kadınım Her Yaşım İle Varım”

"Kadınım Her Yaşım İle Varım”
10/03/2014 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen çelenk sunum töreninin ardından Zübeyde Hanım büstüne çiçek sunuldu.

“Kadınım, her yaşım ile varım” temalı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için düzenlenen Cumhuriyet Meydanındaki törende konuşma yapan Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal, “8 Martlar, kadınların eşitlik, politik ve ekonomik eşitliğin olması toplumsal cinsiyet ayrımcılığın sona erdirilmesi için verdikleri mücadele gününün simgesidir. 8 Martlar dünyada, dün olduğu gibi bu günde, yarın da kadınların bu haklı taleplerinde sesini yükseltmeye devam ettiği gündür. Dünyada savaşın, yoksulluğun, göçün en ağır bedelini kadınlar görüyor. 1857 yılında emekçi kadınların başlattıkları ve asırlardır süren bu mücadeleyi anarken görüyoruz ki; o günkü isteklerimiz biz kadınların önceliği olmayı sürdürüyor. Dünyada milyonlarca kadın için 8 Mart, sıradan ve belki de sıkıntılı bir gün olarak geçecek. Ama Biz taleplerimizi 8 Martlarda ve her gün hatırlatmalıyız. Evde, işte yükümlülüklerimizi yerine getirirken haklarımıza da sahip çıkmalıyız. Karar mekanizmalarında olmak için siyasallaşmalıyız. Biz kadınlar hepimiz emekçiyiz.  Ve biz Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak, 8 Martı sadece kadınların yılda bir kez hatırlanmaları değil, sorunlar çözülüne kadar bir farkındalık yaratmak ve imkan olarak görüyoruz. Kadının olmadığı hiçbir oluşum düşünülemez, onun için kalkınma-özgürlük-barış-sevgi kadınlarla diyoruz. Kadınlar haklı: Çünkü kadınların hakları vardır diyoruz. Kadınlar vardır!  Onun için “Kadınım, Her Yaşım ile varım” diyoruz. 1857 yılında başlayan hak taleplerimizin gereğine bu gün de inanarak, programımıza katkı ve katılım veren siz değerli dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Güneş Pehlivanda konuşmasında “Bugünün kıdemli kadınlarımıza saygımızı sunmaya adadık. Kadının yalnızca dişiliği ile anıldığı toplumda doğurganlığı ve ev içi emeğiyle değer atfedilen bu işlevleri azaldıkça toplumda konumlandırılışı, pejoratif anlamda değişmek suretiyle; kadına biçilen eşitlik ilkesinin ihlali niteliğindeki cinsiyet rolünün mağduru olan kadınlarımıza adadık. “Kadınız he yaşımızla varız” dedik. Kadını ve erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, icra ettiği mesleği, fikirleri ve eylemleri ile kendisini baskı altında gören insanlarımıza direnme gücü diliyoruz” dedi.

Cumhuriyet Meydanındaki törende Altın Yaşam Yıllar Merkezi katılımcısı Günseli Yalçınkaya şiir okudu.

Buradaki törenin ardından Kadın Meclisi üyeleri ve katılımcılar Zübeyde Hanım büstüne çiçek sundular.


ÜST