“Kadınım, her yaşım ile varım”

“Kadınım, her yaşım ile varım”
05/03/2014 · Haberler

Kent Konseyi Kadın Meclisinin düzenlediği 8 Mart “Dünya Kadınlar Günü ” Cumhuriyet Meydanında çelenk sunumu, Zübeyde Hanım büstüne çiçek sunulması ile başlıyor. Kemalpaşa Mahalle Meclisi Gönül İnsanları Çalışma Gurubunun Tarla Sokak’ta düzenleyeceği programla da kadınların hayatın her alanında var olduğu belirtilecek.

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal Kent Konseyinde düzenlediği basın toplantısında; “8 Mart, kadınların insan onuruna yaraşır, çalışma koşullarının sağlanması için verdikleri mücadele gününün simgesidir. 1857 yılında Amerika’da dokuma işçisi emekçi kadınlar eşitsizliğe direndiler. Çalışma şartlarının iyileştirilmesini istediler. Bu yolda 129 işçi ölmüş, bir o kadarı da yaralanmıştır. Toplumsal bilincin yükselmesi, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığın giderilmesi, kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için, bir kez daha sesimizi duyurmak için etkinlikler yaptık. Bu sorunla mücadelede; sivil toplum kuruluşları, ulusal ve uluslararası kurumlarla işbirliği yapmalıyız. Hepimiz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz, bu sorunu hep birlikte çözmeliyiz. İş dünyası, kurum ve kuruluşlar, ilgililer bu konudaki çabalar, çözümler ve politikaları hep birlikte desteklersek “toplumsal cinsiyet eşitliği” mümkün olabilecektir. Kadının Sosyal ve ekonomik statüsünü güçlendirmek, kadın istihdamını sağlayacak, toplumdaki kadının varlığını da güçlendirecektir. Nüfusun yarısı kadın, kadınların istihdama katılımı, ekonomik verimliliği de arttıracaktır. Biz Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak Barışın Kenti Çanakkale’mizin kadınlarını ve dostlarımızı 8 Mart Cumartesi günü saat 12:00da Cumhuriyet Meydanındaki Çelenk sunum törenine, “Kadınım, her yaşım ile varım!” temalı Çanakkale Belediyesi Altın Yıllar Yaşam Merkezindeki Altın Yıllı kadınlarımıza, büyüklerimize ithaf ettiğimiz programımıza bekliyoruz” dedi.

Kemalpaşa Mahallesi Tarla Sokak’ta düzenlenecek etkinliklerle ilgili bilgiler veren Kent Konseyi Kemalpaşa Mahalle Meclisi Gönül İnsanları Çalışma Gurubu kolaylaştırıcısı Şebnem Kumtepe; “Cumhuriyet Meydanındaki programdan sonra 13.00- 17. 00 saatleri arasında düzenlediğimiz programla kadınların her alanda varlığını ortaya koymaya çalışacağız. Kadınların elinde sokakta sanatı gündeme getireceğiz. Tarla sokakta açılacak olan sergide Kemalpaşalı kadınların yazılı, resim, seramik, fotoğraf, keçe, ebru, kırkyama eserlerinin yanı sıra halk dansları, seramik tornası, koza yapımı ve dramatik performanslarla kadınların neler yapabileceği canlı olarak gösterilecek. Çanakkale’de ilk defa yapacağımız uygulama ile tarla sokaktaki kadın esnaflarımız kendi vitrinlerindeki satış ürünlerini geri çekerek bütün sanat eserlerini iş yerlerinin vitrinlerinde sergileyecek. Çocuk gelinleri protesto etmek için de boyunlarımızda kırmızı fular olacak” dedi.

KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ PROGRAMI

8 Mart 2014 “Dünya Kadınlar Günü Programı”

Çelenk sunum töreni ve kadın açıklaması; “Kadınım, her yaşım ile varım”

Tarih    : 8 Mart 2014 Cumartesi

Saat     : 12:00

Yer       : Cumhuriyet Meydanı

Zübeyde Hanım büstüne çiçek sunulması

Tarih                :8 Mart 2014 Cumartesi

Saat                 : 12:40

Yer                  :Halk Bahçesi

Düzenleyen: Kent Konseyi Kemalpaşa Mahalle Meclisi Gönül İnsanları Çalışma Gurubu

Kemalpaşa Mahallesi “Kadın Anlatımları Sergisi”

Tarih                : 8 mart 2014 Cumartesi

Saat                 : 13:00

Yer                   :Tarla Sokak (Kemalpaşa Mah.)

STK’ların Tanıtım Standları

Tarih                : 8 mart 2014 Cumartesi

Saat                 : 13:00

Yer                   :Tarla Sokak (Kemalpaşa Mah.)

ÜST