Kadınlar “kolon kanseri” hakkında bilgilendirildi

Kadınlar “kolon kanseri” hakkında bilgilendirildi
02/04/2018 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği kadın söyleşilerinin konuğu Çanakkale Kanser Erkan Tarama ve Eğitim Merkezi  (KETEM) Doktor Bahar Göktaş oldu.

Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal yaptığı konuşmada; “1-30 Mart Kolon Kanseri” farkındalık ayı dolayısıyla güncel sağlık konularıyla veya kadın sağlığı ile ilgili bilgilendirme yapmak istedik. Sağlıkla ilgili konulara dikkat çekilerek farkındalık yaratmak- bilinç yükseltmek, kanser türlerinin farkında olarak, kontrol amaçlı sağlık kuruluşlarına müracaat etmek önemli” dedi.

Doktor Bahar Göktaş yaptığı konuşmada; “Kanser, görülme sıklığı ve öldürücü olması nedeniyle dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur, hücrelerin kontrolsüz olarak ve sürekli çoğalmaları sonucu oluşan tedavi edilmediğinde yakındaki ve uzaktaki organlara yayılarak kişiyi ölüme götürebilen bir hastalıktır. Kanserden korunmak için; “Kanser yapıcı etkenlerden uzak durmalı, Dengeli ve doğru beslenmeli, Düzenli egzersiz yapmalı, Sigara ve tütün kullanmamalı, Sigara kullanılan yerlerde bulunmamalı, Çocuklar sigara dumanına maruz bırakılmamalı, Güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalınmamalı, Hava ve çevre kirliliğine neden olan sanayi tesislerinden uzak durulmalı, Cep telefonu ve diğer radyasyon kaynaklarının etkisinden korunmak gerekmektedir.  Düzenli sağlık kontrolleri ve taramalar yaptırılmalıdır. Kanser’de özellikle şu belirtilere dikkat edilmelidir; “Dışkılama ve idrar alışkanlıklarında değişiklikler, Uzun süren, iyileşmeyen yaralar, Beklenmeyen kanama ve akıntılar, Meme veya başka organlarda elle hissedilen şişlikler, Yutma güçlüğü veya hazımsızlık, Nedeni bilinmeyen kilo kaybı, Siğil ve benlerde belirgin değişiklik, Uzun süren ses kısıklığı ve öksürük.”

ÜST