Katılımcılığı arttırmaya Ortak aklı oluşturmaya çalışıyoruz

Katılımcılığı arttırmaya Ortak aklı oluşturmaya çalışıyoruz
16/09/2020 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi’nin instagram @canakkalekentkonseyi hesabından canlı yayınlanan “Konuşuyorum programında Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Hulusi Evren Kızoğlu konuk oldu.

Bir yıllık görev süresinde yapılan çalışmaları aktaran Başkan Kızoğlu; “Göreve seçildiğimiz ilk günden itibaren Kent Konseyi yapısını oluşturan herkesi, toplumun tüm kesimlerini birlikte çalışmaya, ortak fikir oluşturmaya davet ediyoruz. Her görüşü Kent Konseyi çatısı altında buluşturarak, katılımcılığı arttırarak, görüş ve öneriler oluşturma, kararlar alma ve uygulanması yönünde çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Çanakkale Kent Konseyi’nin yapısı, oluşumu, meclisler, çalışma gruplarının durumunu aktaran Başkan Kızoğlu önümüzdeki dönemde yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Başkan Kızoğlu; “Gündemimizde birçok konu var. Öncelikle trafik sorunu var. Özellikle tatilcilerin dönüş trafiği ile ilgili sorun devam ediyor. Bu anlamda bir çalışma yapılmasını önemli buluyorum. Şehrin dışında bir hazine arazisinde park alanı oluşturulması ve kentimizin deniz yolu işletmesi GESTAŞ’ın orada tesis kurarak gişe işlemlerini oraya taşımasını ve gemi kapasitesi kadar araçları iskeleye göndererek kent içi trafik yoğunluğunun azaltılmasının sağlanması konusunda bir düşüncemiz var. Bu anlamda konunun görüşülmesi için ilgililerin bir araya geldiği çalışma yapılabilir. Kent ekonomisine baktığımızda birçok alanda üniversiteye bağlıyız. Pandemi süreci devam ediyor vaka sayısı artıyor. Kısa sürede sıfıra indirilmesini ümit ediyoruz ama bu süreçte esnaflarımızı ve bizleri zor bir dönem bizi bekliyor. Esnafımız ekonomik olarak sorunlar yaşayacaktır. Çözüm önerileri neler olabilir. Turizm alanında sorunları var. Can dostlarımızla ilgili sorunlar var. Can dostlarımızla ilgili olarak bu konuda sadece belediye tek başına bu işin altından kalkamaz. Mutlaka ve mutlaka il müdürlükleri, valilik, bakanlıklar çapında bu konu ele alınmalıdır. Biz merkezde ne yaparsak yapalım can dostlarımız sorunu daha geniş perspektifte değerlendirilmeli ve kalıcı çözecek çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. İstanbul Sözleşmesi gündemde kadın meclisimizin bu anlamda çalışmaları devam ediyor. Bu sözleşmenin içeriğini halkımıza anlatmamız gerekiyor. Çevre meclisinin kaz dağları  mücadelesinde aktif çalışmaları devam ediyor. Kültür ve Sanat, Spor, Engelliler meclisimizin ve mahalle meclislerimizin çalışmaları devam ediyor” dedi.

Başkan Kızoğlu son olarak; “En çok dile getirmek istediğim şey şu; Kent Konseyi’nde herkesin eşit olduğu bu yapılanmada  kentlinin tamamına ihtiyacımız var. Her fikre açığız, her tartışmaya açığız. Müzakereci demokrasi dediğimiz şey zaten bu tartışma kültürünü yaşatmak bu demokrasi kültürünü, demokratik kültürü geliştirmek adına Kent Konseyi var. O yüzden kentlinin Kent Konseyi’ne sahip çıkmasını rica ediyorum. Bunu geliştirmek hepimizin elinde, sonuçları da mutlaka ve mutlaka kentimize fayda sağlayacaktır”.

ÜST