Kaz Dağları için Uyumuyoruz Nöbetteyiz

Kaz Dağları için Uyumuyoruz Nöbetteyiz
06/01/2014 · Haberler

Kent Konseyi Meclisleri ve çalışma gurupları Kirazlı Balaban Farkındalık çalışması gerçekleştirdi. Geziye katılanlar toprakları madencilere vermeyeceklerini, çadır kurarak bekleyeceklerini ifade ettiler.

“Farkındalık” gurubu ilk olarak Balaban’a uğradı. Buradan Kirazlı köyüne devam eden katılımcılar Kirazlı köyünden 814 rakımlı Balaban tepesi yangın kulesine 1 saat 30 dakikalık bir doğa yürüyüşü ile ulaştılar. Kent Konseyi meclisleri ve çalışma grubundan katılımcılar yangın kulesine astıkları pankartla Kaz Dağları ve çevresinde devam eden maden arama çalışmaları ile doğa tahribatına dikkat çektiler.

Düzenlenen gezi ile ilgili bilgiler veren Çevre Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi İbrahim Gül; “Geziye Kent Konseyi mahalle meclisleri, çalışma grupları ile beraber 12 yaşından 88 yaş araladığına,  kentimizin her kesimi ve mahallesinden aralarında engelli arkadaşlarımızın da bulunduğu 120 kişi katıldı. Yürüyüşe katılamayan bir gurup katılımcı Balaban kahvesinde kaldı. Burada yapılan konuşmalarda sularımız, dağlarımız ve topraklarımızın önemine dikkat çekildi. Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez” dedi.

Balaban kahvesinde konuşma yapan Çevre Meclisi Başkanı Avukat Ali Çalıdağ hem kahve bahçesinde hem de tarihi Balaban çeşmesi önünde “sularımız ve tek içme suyu kaynağımız Atikhisar barajı önemi üzerine” konuşma yaptı. Balaban tepesi yangın kulesinde de bir konuşma yapan Çevre Meclisi Başkanı Çalıdağ, özellikle hukuk sürecinden söz ederek,  açtıkları 7 davanın yedisinde de yürütmeyi durdurma kararı alındığını belirterek, “Balaban Tepesi’ne madencilerin dokunamayacaklarını nöbette olduklarını” söyledi. Daha sonra katılımcılar “Kaz dağlarımız İçin Uyumuyoruz Nöbetteyiz” pankartını hiç sökülmemek üzere Balaban Tepesi Yangın Kulesine bağladılar.

Etkinlikte, ayrıca Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü önderliğinde üç buçuk saatlik bir yürüyüş gerçekleştirildi.


ÜST