Kazdağları İçin Nöbete, Su Havzamızda Nöbetteyiz!

Kazdağları İçin Nöbete, Su Havzamızda Nöbetteyiz!
30/07/2019 · Haberler

Metalik madencilik işletme faaliyetleri sonucu Çanakkale'nin Kirazlı Atikhisar Barajı bölgesinde gerçekleşen katliama dur demek için Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği, Çanakkale Belediyesi, Kent Konseyleri, kadın dayanışma dernekleri, izci, bisiklet, kamp grupları ve yaşamı savunan bütün STK'lar İskele Meydanı'nda buluştu.

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Pınar Bilir tarafından okunan çağrı metninde;

"Kaz dağları İçin Nöbete, Su Havzamızda Nöbetteyiz!!

KİRAZLI BALABAN'DA SU HAKKI NÖBETİMİZ BAŞLAMIŞTIR.

Anayasanın 56. Maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak, sağlıklı bir çevrede yaşamanın , her yurttaşın hakkı  olduğunu, sağlıklı çevreyi korumanın bize verilmiş bir ödev olduğunu biliyor ve direnişimizi sürdürüyoruz.

Sağlıklı suya erişim hakkımız gasp edilemez. 2 gündür sahaya yaptığımız ziyarette artık kendi toprağımıza ayak basabilmek için  kapıda bekletiliyoruz, izin bekliyoruz ve uyarı alıyoruz. Bu topraklar yüzyıllardır bizim.

Taleplerimiz açık ve nettir. Sağlıklı yaşam hakkımız, sağlıklı suya erişim hakkımız engellenemez. Engellemeye açık düzenleme yapılamaz, yasalar ülkemizde yatırım yapmak isteyen şirketlerin taleplerine göre belirlenemez. Maden yasasıyla ilgili düzenlemeler acilen yapılmalıdır, ekolojik saldırıların tavan yaptığı bir dönemde şirketlerle vatandaş karşı karşıya bırakılmamalıdır, TBMM acilen toplanmalı ve yaşamdan yana kararlar almalı ve bunu uygulamaya geçirmelidir. Kaz dağı ve yöresindeki ruhsatlar iptal edilmelidir. Şu an tahrip edilen, katledilen alanla ilgili tüm sorumlular hesap vermelidir. Lapseki Şahinli'de işletilmekte olan maden sahası hızla genişlemektedir. Lapseki, Çardak ve Umurbey'in içme ve kullanma sularını tehdit etmektedir. Bu saha ile ilgili tarafsız denetleyici firmalardan acilen raporlar istenmelidir. Yöre halkının ve maden sahasında çalışanların sağlık durumlarının tespiti yapılmalıdır.

Bu su yaşam içindir, öyle kalacaktır, öyle kalması için tüm gücümüzle direneceğiz.

Bugünden itibaren Kirazlı Balaban'da " SU HAKKI NÖBETİMİZİ" BAŞLATIYORUZ. Çanakkale halkını ve Türkiye'yi suyuna sahip çıkmaya çağırıyoruz." denildi.

ÜST