Kent Konseyi adayları buluşturuyor

Kent Konseyi adayları buluşturuyor
03/03/2014 · Haberler

Çanakkale Belediye Başkanlığı için yarışan partilerden 8 partinin başkan adayları 5 Mart , Çarşamba günü saat 19.30’da Mehmet Akif Ersoy tiyatro salonunda Kent Konseyi’nin gerçekleştireceği Genel Kurul’da soruları yanıtlayacaklar. Kentliler, “Birlikte yönetim” için nasıl bir kent ve nasıl bir yönetim taleplerinin konuşulacağı adayların buluşmasında, Çanakkale Kent Konseyi’nce kabul edilen “Çanakkale Kenti Seçmen Beyannamesi”yle ilgili görüşlerini de dinleme olanağını bulacaklar. Her adaya, daha önceden gönderilen aynı 3 soruyu, adaylar belirlenmiş süre içinde yanıtlayacaklar.

Adaylara sorulacak sorular şöyle:

Demokrasinin niteliğinin geliştirilmesi bakımından, yerel demokrasinin güçlendirilmesinin önemli olduğu bilinmektedir. Bu hedef doğrultusunda;

a)Yerel yönetimlerin hizmet sunumlarında, şeffaflık ve hesap verebilirlik, katılımcılık ve verimliliği esas alacak mısınız?

b) Kentimizdeki bütün kimliklerin, inançların, kültürlerin özgürce yaşanabilmesini sağlayacak ve her türlü ayrımcılık ve şiddet ile mücadele edecek misiniz?

Bu konularla ilgili uygulama planlarınızdan söz eder misiniz?

Yerleşme alanlarımızda ve kentleşmede sürdürülebilirlik; kaynakların akılcı yönetimine  dayalı mekânsal gelişmenin sağlanması ve yerleşmelerde yapılı ve doğal çevrenin nitelikli ve yaşanabilir olması olarak yorumlanmaktadır.

Sizin yönetiminizde kaynak kullanımında, bu kentte bizden sonrada yaşayacak kuşakların haklarını da gözeterek doğal park ve ormanlarımızı,  kıyılarımızı, su havzalarımızı, tarım alanlarını ve diğer tüm canlıları da koruyacak sürdürülebilir bir yerleşme  ve kentleşme için uygulamalarınız ve  temel ilkeleriniz neler olacaktır?

Kentte yaşayan çocuklar, yaşlılar ve  engellilerin ile bisikletlilerin  diledikleri yerlere kolaylıkla gitmesini sağlayacak güvenli ve işleyen bir ulaşım sistemi için uygulama plânlarınız nedir?

Kadınların kent yaşamının her alanına eşit ve adil imkânlarla katılabilmesi için önlem ve destek plânlarınız var mı ve bunları nasıl uygulayacaksınız?

Katılacak Belediye Başkan Adayları

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Mehmet Daniş

Büyük Birlik Partisi (BBP)          Ali Kolbaşı

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Emin Kurt

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ülgür Gökhan

Demokratik Sol Parti (DSP) Turgut Manas

Halkların Demokratik Partisi  (HDP) Şehmuz Aslan

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Halil  Rüştü Akgün

Saadet Partisi (SP) Şaban Sarı

ÜST