Kent Konseyi Altın Portakal Film Festivalinde

Kent Konseyi Altın Portakal Film Festivalinde
02/10/2013 · Haberler

Yaptığı çalışmalar, gerçekleştirdiği projelerle Türkiye genelinde Kent Konseyleri arasında fark yaratan Çanakkale Kent Konseyi bir ilke daha imza atıyor. Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi’nde oluşturulan “Film Atölyesi”  tarafından gerçekleştirilen  “Çocuk Gözüyle Fevzipaşa Mahallesi” projesi 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde yer alıyor.

“Çocuk Gözüyle Fevzipaşa Mahallesi” projesi 8-15 yaş arası, mahalleli 30 çocuğun katılımı ile gerçekleştirildi. Hayatlarında ilk kez kamera kullanan, kamera karşısına geçen ve çekim yapan çocuklar kendilerini, yaşadığı hayatı, sosyal çevresini kendi gözünden filme aktardı.

2 aylık  çekimlerden sonra ortaya çıkan “Büyük Taş” isimli belgesel film,   4-11 Ekim tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek olan 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 5. Halkın Portakalında yer alacak. Filmin özel gösterimi için, film ekibinde yer alan çocuklar da  Antalya’ya gidecek ve  sanatçılarla bir araya gelecek.

“Halkın Portakal’ına kardeş proje”

Çanakkale Kent Konseyinin yaptığı bu çalışma Altın Portakal Film Festivalinin resmi sitesinde “Halkın Portakal’ına kardeş proje” adıyla duyuruldu. Sitede yapılan açıklamada “Halkın Portakalı’na benzer projeler başka şehirlerde de hayat bulmaya başladı. Bunlardan biri bu yıl Halkın Portakalı’nın konuğu olacak. Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi’nin yürüttüğü bir proje kapsamında Roman çocuklar sinema eğitimi alıp film çektiler. Filmin özel gösterimi için Antalya’ya gelecek olan Roman çocuklar Halkın Portakalı ekipleriyle buluşacak” ifadelerine yer verildi.

ÜST