Kent Konseyi demokrasi filmi projesine yön verdi

Kent Konseyi demokrasi filmi projesine yön verdi
27/03/2014 · Haberler

Avrupa Birliği projesi kapsamında yürütülen Democracy like a movie (Film Gibi Demokrasi) projesinde yer alan Koza Gençlik Derneği ve Romanya’dan Asociatia Pro Civica Oltenia Derneği üyeleri Kent Konseyini ziyaret ederek Genel Sekreter Gülay Sarışen’den çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Çanakkale Koza Gençlik Derneği’nin ortaklığında projenin ilk ayağı Romanya’nın Craiova şehrinde gerçekleştirildi. 17-22 Şubat tarihleri arasında Çanakkale Koza Gençlik Derneğinden 12 kişilik grup Romanya’ya giderek Craiova şehrindeki gençler ile video çekimleri yaparak projenin ilk kısmını hazırladı. Romanya’dan Asociatia Pro Civica Oltenia Derneği ile ortaklaşa yürütülen projenin ikinci kısmı Çanakkale’de devam ediyor. Romanya’dan gelen 12 kişilik grup Kent Konseyini ziyaret ederek Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışen’den çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Demokrasinin gelişimi için Kent Konseylerinin önemine dikkat çeken Gülay Sarışen; “Katılım ve müzakere bir "mekanizma" istiyor ve bu "mekanizma"ya verilen isme de Kent Konseyi deniyor.Kent Konseyleri günümüzün önemli kamusal alanlarından biridir. Varlığı çevresini etkiliyor, değiştiriyor, dönüştürüyor. Şeffaflık, eşitlik ve kapsayıcılık Kent Konseylerinin en önemli ilkeleridir. Sivil toplum kent yönetimine katılmada yeni tecrübeler ediniyor. Kentler, yurttaşlardan Kent hakkının korunmasını  ve kentine sahip çıkmayı bekliyor. Kimseye devredilmeyecek bu hak ve sorumluluklar,  yerel ve merkezi yönetim yapılarıyla birlikte demokrasinin yeni taleplerini dikkate alan, katılımı yüksek bir yönetişim mekanizması olarak  Kent Konseylerinin pratiklerinde "can" buluyor. Hızla dönüşen ve değişen dünyada  karar süreçleri  "süratle" tamamlanmak  isteniyor. İçeriğinde katılım ve müzakerenin olmadığı kararlar, fazla "sürat"ten dolayı kazalara yol açıyor. Geleceğin güçlü demokrasisi "şimdi"den;  katılıma ve müzakereye dayalı anlayışın "ama"sız içselleştirilmesini ve uygulanmasını bekliyor” dedi.

Projede, Demokrasi ile ilgili kısa film çalışmaları hazırlanacak ve sosyal medya ortamında paylaşılacak.


ÜST