Kentte Sosyal Yaşam

Kentte Sosyal Yaşam
30/04/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen kültür sanat söyleşilerinin konuğu “Kentte Sosyal Yaşam” konusuyla Sivil Aktivist, Kent Tarihçisi Şahabettin Kalfa oldu.

Kent Konseyi toplantı salonunda düzenlenen söyleşide konuşmasına kente yönelik yaşanmışlıklardan söz ederek başlayan Kent Tarihçisi Şahabettin Kalfa; “Çanakkale farklı coğrafyaların temas noktasıdır. Mevcut durumda Çanakkale bu coğrafyanın üç bölgesinin sonunda aynı zamanda Avrupa’nın başlangıcında ama tersine bakarsak Avrupa’nın sonunda Anadolu coğrafyasının başlangıcında yer alması bir bakıma da taşra durumuna getiriyor bu toprakları. Bu coğrafi konum, yerleşimlerde, geçişlerde beraberlikleri çatışmaları ve savaşları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle de Çanakkale önem taşıyor. Bu coğrafyada konumu şekillendiren üç husus var. Birincisi; deniz, boğaz ve akıntı, ikincisi; rüzgar, üçüncüsü kaz dağları. Bu üç özellik bizim genelde yaşamımızdaki bütün güzellikleri bizlere sağlayan üç unsur olarak da karşımıza çıkıyor. Çanakkale deniz geçidi gerek Türk egemenliği öncesi gerek Türk egemenliği döneminde bir tarih şeridi gibi birçok kavim halkın kaynaşmasına, savaşına tanıklık eder. Bu topraklarda yaşayanlar birbirinin kültürünü özümser ve gelenlerle kaynaşmayı ortak kültürle başarır” dedi.

Şahabettin Kalfa, söyleşisinde Çanakkale’nin eski fotoğraflarını katılımcılarla paylaşırken, kentte gerçekleşen değişim ile ilgili bilgiler verdi. Çanakkale’de geçmişte kentte kaç mahalle olduğu, adları ve yaşayanlar hakkında bilgi veren Kalfa; kahveler, camiler, lokantalar, ulaşım, günlük yaşam, üretim ilişkileri, ticaret gibi konularda ayrıntılı bir sunum yaparak kendi deneyimlerini paylaştı.

ÜST