Keyfi tutumlara Kent Konseylerinde yer yoktur

Keyfi tutumlara Kent Konseylerinde yer yoktur
30/07/2015 · Haberler

Keyfi tutumlara Kent Konseylerinde yer yoktur

Kent Konseyi başkanı Saim Yavuz Kent Konseyi’nin askıya alınmasıyla ilgili basında çıkan haberler ve açıklamalara yönelik bir açıklama yaptı:

“Bizim elimizde bir yönetmelik var. İçişleri bakanlığının hazırlamış olduğu 1350 belediye ve 650 kent Konseyinin kullandığı bir yönetmeliktir bu. Kimse bunun dışında hareket etmez. Yönetim kurulu ve çalışma guruplarının tek rehberi, bu kitaptır. Ana yönetmeliği aşmayacak içerikte Kent Konseyi çalışma yönergesi ile meclislerin kendilerinin hazırlamış oldukları yönergeleri vardır ve meclislerle çalışma grupları  yönergelerine  göre çalışırlar.

Kent Konseyi  bir kurum, şirket, dernek değil.  Birçok farklı kesimden gelenlerin gönüllülük esasına göre çalışmalarını yapabildikleri, kent sorunlarına öneriler ürettikleri,  demokratik ve katılıma açık bir mekanizmadır.

Kemalpaşa Mahalle Meclisinin  de  diğer mahalle meclisler ve tematik meclisler gibi yönergelere uygun çalışma zorunluğu vardır.

Gönüllü insanlarız mahalle meclisleri ve tematik meclislerde çalışanlar kentini sevenlerdir,  kentine bir şeyler verebilmek için zamanlarını ayıranlardır. Ceplerinden paralar harcamaktadırlar ama ceplerine de bir kuruş girmemektedir. Bunu yapmak hepimizin bildiği gibi “enayiliktir”. Böylesi bir 300’e yakın enayiler topluluğudur Kent Konseyi…

Hep beraber hâlâ, bir öğrenme sürecindeyiz. Kent Konseyi çalışmalarını beğenmeyenlerin önerilerine sonuna kadar açığız. Önerileri, eleştirileri hüküm vererek  buyruk verme tarzında  yaparsanız o başka bir şeydir ve yararsızdır. Böyle eleştirilere de kimse kulak asmaz. Önerisi olanlar, eleştirisi olanlar varsa gelip kent konseyine de söyleyebilir, gazete köşelerinde de yazabilir. Ya da herhangi bir çalışma içinde de yer alarak yapabilirler.

Kemalpaşa Mahalle Meclisi eski başkan Orhan Gürel’in Kemalpaşa Mahalle Meclisi’nin askıya alınmasıyla ilgili basına yaptığı açıklamalar, aslında Kent Konseyinin kendi içerisinde konuşması gereken konulardır.  Biz Kemalpaşa  Mahalle Meclisini  askıya alma kararını, meclisin  yedi yürütme kurulu üyesine, bir yazı ve eklerinde belge bilgileri ile teslim ettik. Orada kararın gerekçeleri bütün detaylarıyla yer almıştır. Üç ay öncesinden bütün meclislerin çalışmalarının incelenmesi  kararı , Orhan Gürel’inde olduğu yürütüme kurulu toplantısında alındı ve  bir inceleme komisyonu oluşturuldu. O komisyonların verdiği raporlar sonucunda Kemalpaşa mahalle meclisinin askıya alınması kararı ortaya çıktı.

Bir örnek vermek gerekirse; Mahalle Meclislerinin yönergesinde “Yürütme kurulu toplantılarına üç kere katılmayan  üyenin üyeliği düşürülür” diye yazıyor. “6 ayda bir mahalle meclisleri genel kurullarını yapar” diyor. Yürütme kurulunun dokuz  toplantısından  hiçbirine  gelmeyen,  bir kere gelen, üç kere gelmiş olan üyeleri  çıkartmıyorsanız, olmuyor. Bu, Yönetmelik ve yönergeye aykırı iş ve eylemler yapıyorsun demektir.  Giderek süreç mahallelinin değil, yürütmede olan 1-2 kişinin ve yürütmeyle alâkası olmayan birilerinin arzularına göre çalışma yapılan bir meclise dönüştürüyor Kemalpaşa Mahalle Meclisini. Daha doğrusu birkaç kişinin kendi kendine , kendi keyfinin istediği biçimde yaptığı “işlere” dönüşmüş oluyor. Ve bu kural haline geliyor. Kararı  kişiselleştirmek, Kent Konseyi seçimleriyle açıklamak ona dayandırmak, gerçekçi  olmuyor. Çünkü kararın  temel gerekçesi Kent Konseyi seçimlerinden önceki 11 aylık dönemde yapılmayanlara dayanmaktadır.  Ben de dahil hiç kimsenin keyfi tutumlarına Kent Konseylerinde yer yoktur.  Başta da belirtildiği gibi Kent Konseyi bütün organlarıyla yönetmelik ve yönergeler çerçevesinde çalışmak zorundadır.

“MAHALLE MECLİSİNİ ASKIYA ALMALARI ART NİYETLİ”
Kemal Paşa Mahalle Meclisi’nin Kent Konseyi tarafından askıya alınmasının ardından Kemalpaşa Mahalle Meclisi Başkanı Orhan Güler açıklamalarda bulundu. Güler, yapılanların kasıtlı olduğunu dile getirerek bir art niyetin var olduğunun altını çizdi. Güler, askıya alınmalarının sebebini Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyelerinin yanlış bilgilendirilmesi ile Ekim 2014 yılında yapılan Kent Konseyi seçimlerinde şuan ki başkandan farklı olarak başka bir adayı destekledikleri için böyle bir muameleyle karşı karşıya kaldıklarını belirtti ve “Bize atfettikleri tüm söylemler yalan” dedi.

Orhan Güler Kent Konseyi’nin kendileri için art niyetli olduğunu şu şekilde anlattı: “Bizim meclisimiz 2013 yılında kuruldu. Bizden sonra kurulan tüm mahalle meclislerine yer tahsis edildi. Sabit bir yerleri vardı.  Sadece Kemalpaşa Mahallesi’ne tahsis edilmedi. Biz yer tahsisi istediğimiz zaman ise bulunduğumuz yerde kiralık yerlerin bütçeye uygun olmadığı söylendi.  Kent Konseyi daha önce Yakup Mahallesi’nde kalıyordu. Daha sonra Kemalpaşa Mahallesi’nden şimdiki Mercan Dede Sokak’a taşındılar. İki ofisi tuttular. Bu durumda bizlere söylemiş olduklarıyla yaptıkları birbiriyle çelişiyordu. Siz Kent Konseyisiniz burada bulunma zorunluluğunuz yok. Ancak Biz Kemalpaşa Mahalle Meclisi olarak gidip farklı bir yerde duramazdık.”

Ayrıca Kent Konseyi resmi sitesinden yapılan açıklamada yer alan ve çoğunluğu toplantıların yapılmadığı ile ilgili olan maddelere değinen Güler, yapılmadığı iddia edilen toplantıların dosyasını elinde bulundurduğunu belirtti. “Toplantılar yapılmadıysa bu dosyanın içerisinde bulunanlar nedir?” dedi.

“DENETİMDEN KİMSENİN HABERİ YOK”
Kendilerine herhangi bir uyarının da yapılmadığını belirten Kemalpaşa Mahalle Meclisi Başkanı Orhan Güler, “Kendi kendilerine öyle bir denetleme yapmışlar ki kimsenin kimseden haberi yok. Bu karar bizim karşımıza 2 Temmuz’da çıktı. Ancak ne başkanın ne de yönetim kurulunun böyle bir denetimden haberi yok. Hayali ihracat gibi denetleme yapılmış. 2014 yılının Ekim ayına kadar olanlar Kent Konseyi’nde duruyor. Bizim o tarihten sonraki dosyamızda elimizde bulunuyor.”

“KENT KONSEYİ’NİN YÜRÜTME KURULU TOPLANTILARINA KATILDIM”
Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantıları’na katıldığını belirten Orhan Güler katıldığına dair tüm dosyaların tarihleri ile birlikte elinde bulunduğunu belirtti. Yapılan açıklamada belirtilen aylara ait tutanakların bulunduğunun altını çizen Güler, “karşılaştığımız bu durum kasıtlı” dedi.

“BAHSİ GEÇEN ETKİNLİKLER İLGİLİ TOPLANTILARIMIZI YAPTIK”
Bahsi geçen 100. Yıl Barış etkinliği için de gerekli toplantıları yaptıklarını belirten Orhan Güler sözlerine şöyle devam etti. “Sadece yürütme kurulumuzun katılımı vardı. Hatta esnaftan da katılım oldu onlar da imzalarını attılar. Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza da gönderdiğimiz davetiyelerimiz bulunuyor”

“BİZ DOĞRUYA DOĞRU, YANLIŞA YANLIŞ DİYEN BİR MAHALLE MECLİSİYİZ”
Doğru olduğu zaman övmeyi yanlış olduğu zaman da eleştiri yaptıklarını dile getiren Kemalpaşa Mahalle Başkanı Orhan Güler, “ Bizim meclisimizde tüm siyasi partilerden destekleyen insanlar var. Biz bu farklılıklarımıza rağmen bir arada olan ve gönüllü bir şekilde bu işi yapabilen insanlarız” dedi

“YALNIZCA EĞİTİM İLE İLGİLİ FAALİYETLERİ YAPAMIYORDUK”
Yapılmadığı iddia edilen faaliyetlerden yalnızca eğitim ile ilgili olanlarını yapamadıklarını belirten Güler, “Yer problemimiz olduğu için eğitici faaliyetleri yapamıyorduk. Çünkü bir şeyler öğretmek için bir alanın olması lazımdı. Etkinliklerimiz bu yüzden aksadı. Onun dışındaki tüm faaliyetlerimiz yapıyorduk” dedi.  (http://www.troiamedya.com/ozel-haber/mahalle-meclisini-askiya-almalari-art-niyetli-h13275.html  adresinden alınmıştır)

ÜST