Kırkyama Buluşması ödül töreniyle sona erdi

Kırkyama Buluşması ödül töreniyle sona erdi
14/08/2018 · Haberler

55.Uluslararası Troia festivali kapsamında gerçekleştirilen 7. İlyada Kırkyama Çanakkale buluşması Seramik Müzesinde düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

Buluşma kapsamında Akol otel oniks salonda Boreas Kırkyama Çalışma Grubunun hazırladığı Troia temalı “Kırkyamanın Dilinden Troia destanı” sergisi büyük ilgi gördü.

Üç kategoride gerçekleştirilen yarışmada küçük parça serbest kategorisinde ödüle layık eser görülememiştir. Büyük parça yorgan kategorisinde ‘Günbatımı isimli çalışmasıyla Hürriyet Çekmece’, İlyada Pano kategorisinde ‘Aşil’in Öfkesi isimli çalışmasıyla Rüveyda Erdem’ birinciliği elde etti.

Boreas Kırkyama Çalışma Grubu kolaylaştırıcısı Aysun Aksu; “7. İlyada Kırkyama Çanakkale buluşması bu yıl “Kırkyamanın dilinden Troia destanı” temasıyla yapılmıştır. İlyada buluşmasında 3 kategoride yarışma yapılmıştır. Jüri konuklarımız Ankara, İstanbul,İzmir ve Bursa’dan değerli hocalarımızdan oluşmuştur. 2019 İlyada Kırkyama Çanakkale buluşması Eylül ayının ilk yarısında yapılacaktır” dedi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Uzun emek gerektiren kırkyama çalışmalarınız için hepinize teşekkür ediyorum. El emeği göz nuru tabiri tam da kırkyama için geçerli. Bu yıl özellikle Troia Yılı olması nedeni ile Troia teması ile ilgili çalışmalar var. Ben çalışmalardan çok etkilendim. Bütün çalışmalarda ince detaylar var. Kırkyama ile hikayeyi, destanı anlatmak, bunları çeşitli materyaller ile elde etmek büyük bir beceridir” dedi.  Kadınların üretime daha çok katılması gerektiğini vurgulayan Başkan Gökhan; “El emeği gerektiren işlerde kadınların daha çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle Türkiye’de kadınları üretime katabilmek için her türlü çabayı göstermemiz gerektiğine inanıyorum. Fevzipaşa Mahallesi’nde eski bir mağazayı satın aldık. Şimdi orayı restore edip, kırkyamacı dostlarımıza sergi ve müze alanı olarak tahsis edeceğiz. Yarışmaya katılan tüm katılımcılarımıza ve jüri üyelerimize teşekkür ediyorum. Yarışmada dereceye giren katılımcılarımızı da tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Törende jüri üyelerine ve birincilere katılım belgeleri,  plaketleri takdim edildi.

ÜST