Kırkyama Sanatçıları Çanakkale’de buluşuyor

Kırkyama Sanatçıları Çanakkale’de buluşuyor
24/08/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Kırkyama Çalışma Grubu tarafından düzenlenen 5.İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması 1-4 Eylül 2016 tarihleri arasında 10 ayrı sergi salonunda sergilenen 800’e yakın eser 300’e yakın katılımcı ile gerçekleştirilecek.

Büyük bir sanatsever topluluğunun Çanakkale’de buluşacağını ifade eden Boreas Kırkyama Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Aysun Aksu; “1-4 Eylül 2016 tarihleri arasında 10 ayrı sergi salonunda gerçekleştirilecek buluşmada 300’e yakın katılımcının 800’e yakın eseri sergilenecek. Her sene olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin birçok yerinden kendi imkanlarıyla günü birlik ya da buluşmayı izlemek için gelen kırkyama sever dostlarımız da aramızda olacak. Büyük bir sanatsever topluluğu ile bu dört günü geçireceğimizi tahmin ediyorum.  Güzel Sanatlar Galerisi, Akol Otel, Seramik Müzesi, ÇOMÜ Sürekli Eğitim Merkezi, Yazar ve Sanatçı Evi, Kent Müzesi, Çimenlik Kalesi, Korfmann  Kütüphanesi, Sosyal Bilimler Lisesi Spor Salonu, Boreas Kırkyama Çalışma Atölyesi, Cevatpaşa Mahalle Meclisi Salonu’nda eserler sergilenecek. Seramik Müzesi bahçesinde halka açık workshop çalışmaları yapılacak. Çocuk istismarının işlendiği temalı bir sergimizin yanı sıra kırkyamadan yapılmış bebek ve şapka sergilerimiz açılacak. Arzu eden herkes workshop’lara katılabilir. Halkımızı buluşmaya davet ediyoruz. Etkinlik çerçevesinde 3 kategoride yaptığımız; Büyük Parça Yorgan, Küçük Parça Serbest Çalışma, İlyada Pano  yarışmalarının eserleri elimize ulaştı. Şartname uygunluğuna bakıldı. Elenen parça yok. Jüri değerlendirmelerini yapacak. Çanakkale Belediyesi’nin yanı sıra Doğanlar Holding bu yılki buluşmayı destekliyorlar” dedi.

Kırkyama müzesi hakkında bilgilerde veren Aksu; “Çalışmalarımızın amacı kırkyama müzesi açmaktı. Bu kış Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan,  Çanakkale ve Türkiye’de ilk olacak Kırkyama Müzesi için bize yerimizi tahsis etti. Restorasyonu gerçekleştiğinde derneğimize tahsis edilerek kırkyama müzesi olarak kullanılacak” dedi.

ÜST