Kırkyama Sergileri büyük ilgi görüyor

Kırkyama Sergileri büyük ilgi görüyor
03/09/2016 · Haberler

5.İlyada Kırkyama Çanakkale buluşması kapsamında açılan sergiler büyük ilgi görüyor.

“Çocuk İstismarına Dur De!”

3 El Tasarım Atölyesi Ece Malkoç; “Şairler, ressamlar herkes kendi sanat alanında bu konuda yapabildiğini yaptı. Ben de bu durumu kumaşa dökelim dedim ve böyle bir konsept hazırladık. Herkes kendince bir şeyler yapmaya çalıştı. 10 kişilik bir çalışmanın ürünlerini sergiliyoruz. Herkes kendi torunlarının siluetlerini yaptı. Dans eden, oynayan, eğlenen çocuklarının siluetlerini yaptık. Her türlü çocuk istismarına dur demek istiyoruz. Daha çok farkındalık nasıl yaratabilir, sesimizi nasıl duyurabiliriz diye düşündük. Kendi adıma sanatla dikkat çekmek istiyorum. Ne yapsak yeterli değil gibi geliyor. Ne kadar bağırsak TV’den, radyodan, hatta yürüsek ne kadar sesimizi duyurabiliyoruz diyorum ve bu bana yetmiyor.  Çocuk istismarına üzülmek için sadece insan olmak lazım. Çocuklar istismar edilmemeli.  Çanakkale buluşması sadece Türkiye değil sosyal medyadan dünyaya mal olmuş bir buluşma. Avrupa’da çok arkadaşımız var. Onlarda paylaşıyorlar. Onlar da bize destek veriyorlar. Kırkyamacılar arasında bu işbirliği var. Bu sanata gönül veren insanlar olarak elimizden gelen bu ve elimizden geleni sonuna kadar yapacağız. Bu mesajı vermeye devam edeceğiz. Haydi arkadaşlar çocuk istismarına dur diyelim diye bir mesajın verilmediği bir dünya hayal ediyorum. Çocuk istismarına dur de diye bir mesaj bizim ve çocukların hayatında olmamalı. Bu kavram olmamalı insan olana mesaj gerekmiyor”.

 “Kırkyama Şapka Sergisi”

Nebiye İşcen; “2 yıl önce burada giysilerle kortej yürüyüşü olacaktı. Burhaniye’de kurs veriyordum Birsen hocanın tavsiyesiyle şapka tasarlamaya başladım.  Bir şapka yaptık hayatım değişti. Geçen yıl Ayşin Aksu Demirci ile Birsen hoca ile birlikte beni teşvik ettiler. El sanatları süsleme bölümü mezunuyum ondan yola çıkarak çok araştırarak şapkaları hayata geçirmeye başladım. Zor bir yıl geçti. Ama mutluyum. Güzel şeyler olduğuna inanıyorum. Patchwork sadece örtülerle kalmadığı giysilere yansıdığını gösterdim. Şapkalar ve süsler tamamen benim elde ürettiklerim. Dışarıdan alınıp şapkanın süslenmesi değil. Şapkaları kendim yaptım. Kasket ve spor şapkalarda farklı teknikler var süslemeler farklı. Artan kumaşları ve kot etekten artan kumaşı değerlendirerek torunuma yaptığım şapkalar var. Kullanılmayan bir danteli şapka süslemede kullandım. Şapka çalışmasında kumaşa uygunluğuna dikkat ettim. İşe kendinizi verdiniz mi başarılı sonuçlar çıkıyor.

“Çanakkale Buluşması Kırkyamacılar İçin Çok Özel”

Bursa Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursu Aynur Kuvalı; “Daha öğrenciyken bir örtü ile kırkyama buluşmasında yarışmaya katıldım ve birinci oldu. Çanakkale ile ilerlemeye başladım. Boreas grubu için eğitimlere geldim. Şu anda resmi olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi meslek edindirme kurslarında kırkyama eğitmeni olarak çalışmaya başladım. Orhangazi’de çalışmalarımı sürdürüyorum. Sanayi bölgesi ve halkın çoğunluğu fabrikalarda çalışıyor. Orada kırkyama eğitimleri veriyorum. Boş vakitlerinde kurs alıyorlar. 2 gün eğitmenlik yapıp 3 gün onlara malzeme temin ediyorum. Meşakkatli olmasına rağmen yol almaya çalışıyorum. Çanakkale buluşması harika oluyor. Bütün kırkyamacıların kendini geliştirmesini sağladı. Çanakkale buluşması kırkyamaya gönül verenler için çok güzel oluyor. Bilgi alışverişi çok güzel. Workshop’ların katkısı büyük oluyor. Bizler için çok iyi oldu. Burası kırkyama arenası gibi. Gücümüzü burada gösteriyoruz. Daha da gelişmesi için sponsor bulunması gerekiyor. Boreas grubu özverili çalışıyor. Başarılar diliyorum”

 

ÜST