Kırkyama yıl sonu sergisi açıldı

Kırkyama yıl sonu sergisi açıldı
10/04/2018 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Kırkyama Çalışma Grubu 2017-2018 çalışma dönemi eserlerini içeren yılsonu sergisi Çimenlik Kalesi Muavenet-i Milliye sergi salonunda ziyarete açıldı.

Boreas Kırkyama Çalışma Grubu’nun geleneksel el sanatlarından olan Kırkyama’yı yaşatmak ve gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla düzenlediği kırkyama kursunu tamamlayan kursiyerlerin eserlerinin yer aldığı yıl sonu sergisi Çanakkale Deniz Müzesi Muavenet-i Milliye sergi salonunda Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir, çok sayıda davetli ve sanatseverin katılımıyla açıldı.

Boreas Kırkyama Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Aysun Aksu; “Bu işe arkadaşlarımla birlikte başlayalı 8 sene oldu. Şu anda 50 kursiyerimiz var. Büyüyerek ve kendimizi geliştirerek etrafımızdaki kadınları çoğaltarak yolumuza devam ediyoruz. Çanakkale Kent Konseyi ve Çanakkale Belediyesi’nin destekleriyle buradayız. Troia yılına özel hazırladığımız sergimizi ağustos ayında Troia festivalinde açacağız. Bizim ilyada buluşmalarında bir amacımız var. Bir Kırkyama müzesi, kırkyama kültür evi istiyoruz. Çanakkale Belediyesi’nin yeni belirlenen yeri en kısa sürede bize teslim edileceğine inanıyorum. Türkiye’nin dört bir yanındaki patchwork - kırkyama severler bu binayı büyük bir heyecanla bekliyorlar. Yeni öğrencileri yetiştirmeye çalışırken bir yandan Troia eserlerini oluşturmaya çalışıyoruz. Bu sürece gönül veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Kırkyama sanatına gönül verenlerle 8 yıldan bu yana canla başla çalışıyoruz, onlar da çok güzel ürünler ortaya çıkartıyorlar. Kadınlarımızı kutluyorum. Bu sürece ön ayak olduğunuz için sizlere de teşekkür ediyorum. Sanat üretimi çok önemli ve değerlidir. Kadınlarımızın atölyelerinde başarılı çalışmalar yaptıklarını biliyorum. Şimdi Fevzipaşa mahallesinde sarıçay kenarında bulunan palamut depolarından birini satın aldık. Orayı restore ediyor, yeniden ayağa kaldırıyoruz. Sergi alanı için çok uygun bir yer. Orayı kendilerine tahsis edeceğiz devamlı sergi alanı olarak kullanılacak ve her zaman gezilebilecek” dedi.

Kursiyerlerin el emeği eserlerinin beğeniye sunulduğu sergide yorgan, masa örtüleri, çanta, yatak örtüsü, pano, yelek ve ceket gibi birçok el emeği ürünler sergileniyor. Sergi 13 Nisan Cuma gününe kadar gezilebilecek.

ÜST