“Kültür Sanat Söyleşileri”

“Kültür Sanat Söyleşileri”
07/12/2015 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat söyleşilerinin üçüncüsü Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleşti. Konuşmacı olarak ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adnan Çevik konuk olurken, söyleşinin konusu "Tiyatro Ve İktidar" oldu.

Adnan Çevik, “Antik dönemden günümüze toplumlar ve ülkeler arası tiyatro ve iktidar ilişkileri üzerine hoş bir anlatım gerçekleştirdi. “Tiyatro ve İktidar, tiyatro sanatının başlangıcından günümüze birbirinden ayrılmaz iki olgu konumundadır. Bu kesin ve ayrılmaz ilişkinin nedeni her iki olgunun da toplum ve birey sorunlarına odaklanmasıdır. Bu noktada iktidar olmak gerçekte tiyatro sanatının toplum ve birey bazında tespit ettiği sorunların çözümüne soyunmayı gerektirir. Her düzeyde iktidar adayı, başlangıçta bireyin ve toplum sorunları çözmek iyi niyetiyle iktidar olma niyetini açıklar. İktidara erişim bu sorunların çözümü için yetkilendirmedir. İktidar konumuna gelme arzusunda olan öznenin bu konuma ulaştığında sözlerinin bir veya daha fazlasını şu veya bu nedenle yerine getirememesi doğaldır. İşte bu noktada tiyatro sanatı, iktidar için "beceriksizliğinin" hatırlatıcısı olmaya başlar. Bu iktidarın olgunluk düzeyinin bir tür sınamasıdır. "Beceriksizliklerini" olgunlukla karşılayan iktidarlar tiyatro sanatını takdir eder, tam aksi bir durumda tiyatro sanatı kurallar, lisanslama ve en acımasızı sansür ile kontrol edilmeye çalışılır. Bu durum dünya tiyatro tarihi boyunca Fransa, Japonya, İngiltere ve ABD'de böyle olmuştur. Bu noktada kesin görüşüm devletin ancak asla iktidarın değil tiyatrosunun olması ve her ideolojik görüşten halkın demokratik yollarla yetkilendirdiği iktidarın, tiyatrosuna sarılmasıdır” diye konuşmasını tamamladı.

Her ay iki söyleşi yapmayı hedefleyen Kültür ve Sanat Meclisi 17 Aralık 2015 tarihinde saat 17.30 da yeni bir söyleşide “Çanakkale’de Müzik Kültürü”  konusuyla ÇOMÜ öğretim üyesi Müzik bölümü başkanı Doç. Dr. Alaattin Canbay’ı konuk edecek. Tüm halkımız davetlidir.

ÜST