Kumaşla yapılan terapi: Kırkyama

Kumaşla yapılan terapi: Kırkyama
20/09/2013 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Çalışma Grubu tarafından düzenlenen, “2. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” kapsamında açılan sergiler büyük ilgi görüyor. Buluşmaya başta Çanakkale olmak üzere Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Kocaeli, Sakarya, Muğla, Yalova, Değirmendere, Düzce, Söke Marmaris’ten gelen katılımcıların Çimenlik Kalesi Sergi Salonu, M. Osman Korfmann Kütüphanesi, ÇOMÜ Kültür Evi, Kültür Müdürlüğü Sergi Salonu, Gençlik Müdürlüğü Spor Salonu’nda açılan sergileri sanatseverler ziyaret etti.

Buluşma’ya İstanbul’dan sergiyle katılan Kırkyama eğitmeni  Sukeyne Tulan “Kırkyama Sanatının huzur verdiğini sabrı öğrettiğini ifade ederek; “Kırkyama çalışmalarına eşimi kaybettikten sonra başladım. Her kırkyama sanatçısının temelinde böyle bir hikayesi vardır. 47 senedir dikiş dikiyorum. En zevklisi kırkyama. Bunu kumaşla yapılan terapi olarak adlandırabiliriz. Renklerle oynarken dikişleri bir araya getirirken insan sıkıntısını unutuyor.  Çok sayıda öğrencim var. Onlara da faydalı olduğumuzu düşünüyorum. Çanakkale Kent Konseyi etkinliği uzun süre devam eder. Kurulacak müzede katkımız olursa memnun oluruz. Bize gösterilen öneme çok teşekkür ediyoruz. Kırkyama bizim vatanımızda sanat haline gelmeli. Baktığımızda hep yoksulluk sanatı olarak görülmüş ama artık sanata dönüştü. İnsana huzur veriyor sabrı öğretiyor kırkyama ile uğraşanlar hayattan tat alıyorlar” dedi.

Sergilerde görev alan Boreas Çalışma Grubu temsilcileri de vatandaşların sergilere büyük ilgi gösterdiğini ifade ettiler.

Meltem Gürses; “Sergi açıldığı günden beri hiç boş kalmadı. Vatandaşlarımızın katılımı ve ilgisi memnuniyet vericiydi.  İnsanlar ilgi duyuyor merak edip geliyor”

Duygu Turhanlı; “Sergiler büyük ilgi görüyor. İlk açılırken kimse katılmaz dedik ama tam tersi oldu. Her şey güzel gidiyor.”

Pelin Hoşten; “Bende katılımdan memnunum. Özellikle kursiyer olmak isteyenlerin sayısı oldukça fazlaydı.  Ama eski kursiyerler devam edeceği için yeni katılımlar kabul edilmedi.”

ÜST