lll. Çanakkale Yemek Kültürü Festivali Özet Raporu

lll. Çanakkale Yemek Kültürü Festivali Özet Raporu
30/05/2012 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi ve Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen "3. Çanakkale Yemek Kültürü Festivali" 10 Haziran Pazar günü Halk Bahçesinde gerçekleştirildi. 3. Çanakkale Yemek Kültürü Festivali özet raporuna bu başlık altından ulaşabilirsiniz.

3. Çanakkale Yemek Kültürü Festivali

Özet Raporu

Amacı: Yerel yemeklerin çeşitliliğinin korunması ve gelişen, değişen yeni yerel yemeklerin belgelenmesi; yemeğin sadece bir tüketim meselesi değil aynı zamanda toplumların kültürel etkileşiminin ve devamlılığının bir göstergesi olduğunun farkına varılması.

Hedefi: Amaç doğrultusunda yerel yemeklerin yapılarak bir şölen halinde topluca sergilenmesi ve ikram edilmesi. Sunulan yemeklerin özellikleri ve kaynaklarının belgelenmesi.

Belirlenen Komite Üyeleri: Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı, Çanakkale Kent Konseyi, Profesyonel Ahçılar Derneği, Human 17 Derneği, Lions Kulübü, Rotary Kulübü, Lokantacılar Odası, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Toplum Merkezleri, Türk Kadınlar Birliği, Türk Anneler Derneği, ELDER Kadın Dayanışma Merkezi, Kadın Girişimciler Kooperatifi olarak belirlenerek ilk toplantı için çağrılar çıkarılmıştır.

Aktif Katılım Sağlayan ve Destek Veren Komite Üyeleri: Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı, Çanakkale Kent Konseyi, Profesyonel Ahçılar Derneği, Human 17 Derneği, Lions Kulübü, Rotary Kulübü, Toplum Merkezleri, Türk Kadınlar Birliği, Türk Anneler Derneği, Abdülkadir Katra, Tamer Bektaş.

Jüri Üye Listesi: Ayvaz Akbacak, Salih Çorbacı, İsmet Büdün, Osman Demirci, Belgin Akpınar.

Yarışma için başvuran kişi sayısı : 56 kişi

Yarışmaya katılan kişi sayısı : 48 kişi

Yarışmaya katılan erkek katılımcı sayısı : 2 kişi

Yarışmaya dışarıdan katılan ilçe sayısı : 2 ilçe (Gülpınar, Biga Pomak Kültür Derneği)

Festival kapsamında gerçekleştirilen panel katılımcıları ve konuları :
Dr. Naci Hasanefendi Moderatör (Human 17 Çanakkale)

Dr. Erdinç Öz Panelist ( Çanakkale Devlet Hasatanesi Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı) - "Yemek ve Sağlık" konulu panel

Hasan Açanal Panelist (Yemek Kültürleri Araştırmacısı ve İletişim Uzmanı) - "Yemek ve Kültür" konulu panel

Doç. Dr. Ferah Özkök Panelist (ÇOMÜ Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Öğretim Üyesi) - "Yemek ve Turizm" konulu panel

ÜST