Mahalle Afet Gönüllüleri arama kurtarma eğitimini tamamladı

Mahalle Afet Gönüllüleri arama kurtarma eğitimini tamamladı
10/04/2018 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Cevatpaşa Mahalle Meclisi Mahalle Afet Gönüllüsü Çalışma Grubu, Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği işbirliği, Çanakkale Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen Çanakkale Afet Gönüllüleri eğitiminin ikinci etabı tamamlandı.

Çanakkale Kent Konseyi Cevatpaşa Mahalle Meclisi Çalışma Ofisi ve Bayramiç Güvencik köyü taşocakları mevkisinde gerçekleştirilen eğitimlere 40 afet gönüllüsü katıldı.

Mahalle Afet Gönüllüsü (MAG) Temel Eğitim Programı ile oluşturulan Çanakkale afet gönüllüleri içinden belirlenen gönüllüler ile Ame/Sar ileri düzey arama kurtarma eğitimine devam edildi. Eğitimlerin ilk gününde AFAD Çanakkale il müdürlüğü yetkilileri tarafından temel afet bilinci eğitimi verildi. Bir hafta süren eğitimde, yüksek açı düğümler, yüksek açı sedye paketleme ve taşıma usulleri, yüksek açı dikey ve yatay istasyon kurulumları, inişler, yüksek açı istasyon yaralı tahliyeleri çalışmaları gerçekleştirildi.

Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği Başkanı Hüseyin Karadayı; “Çanakkale Afetler konusunda farklı riskleri olan bir bölge sadece kamunun hazırlıkları yetmez toplum olarak hazırlanmak gönüllü yapıları ile organize olmak gerekir. Çanakkale Afet Gönüllüleri bu ihtiyacı giderecektir. Çanakkale’de bu çalışmalara destek olan ve sahip çıkan başta Çanakkale Belediyesi ve Çanakkale Kent Konseyi’ne, AFAD, Cevatpaşa Mahalle Meclisi çalışanlarına teşekkür ederiz” dedi.

Çanakkale Afet Gönüllüsü kapsamında şu ana kadar Çanakkale merkez, Ayvacık Küçükkuyu ve Bayramiç ekipleri oluşturuldu.

ÜST