Milletvekilleri Mahalle Meclislerinde programı başlıyor

Milletvekilleri Mahalle Meclislerinde programı başlıyor
13/05/2015 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi’nin,  “Ortak yaşam bilincinin geliştirilmesi, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesini sağlamak” göreviyle gerçekleştireceği  “Milletvekili Adayları Mahalle Meclislerinde” programı başlıyor. “Mahalle Meclislerinde Adaylar Konuşuyor” programı çağrısına yanıt veren Bağımsız Türkiye Partisi(BTP), Cumhuriyet Halk Partisi(CHP), Demokratik Sol Parti(DSP), Halkların Demokratik Partisi(HDP), Komünist Parti(KP), Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) ve Vatan Partisi(VP) Kent Konseyi toplantı salonunda bir araya geldi.

Toplantıda konuşma yapan Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Sam Yavuz; “7 Haziran günü Çanakkale’de de belirlenecek 4 milletvekili meclise gidecek. Kentimizi Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsil edecek kentimizle ilgili alınacak kararlarda söz sahibi olacak temsilcilerimizi seçimlerden önce kentimizdeki mahalle meclislerinde,  mahalle sakinleriyle buluşturuyoruz. 4 milletvekili hangi partiden olursa olsun, kentimizi Ankara’da, mecliste temsil edecek Çanakkale’yi de ilgilendiren kararların altına imza atacaktır. Bundan dolayı partilerin programlarıyla adayların kentliye tanıtılmasını amaçlayarak mahalle meclislerimizde 13 Mayıs’ta başlayan, 30 Mayıs’a kadar sürecek olan bir  program yaptık. Bu program için Çanakkale’de seçime katılan partilerden 8’ine ulaşabildik. 8 partiye çağrı çıkarttık. 8 partiden Adalet ve Kalkınma Partisi son dakikaya kadar kendilerini bilgilendirmemize rağmen herhangi bir bilgi vermediler ve programda yer almadılar. 7 partiden temsilcilerin katılımıyla, 30 Mayıs’a kadar sürecek olan; her mahalle meclisinde  2 kere olmak üzere toplamda 14 kez mahallelilerle  ile buluşacak adayların programı oluşturuldu.

Kentimizin demokratik gelişiminde küçük bir adım olarak, önemli bir uygulama olacağını düşündüğümüz   milletvekillerinin mahalleliyle buluşması kadar, mahallelilerin de aktif olarak siyasal hayata dahil olmasının imkânını sağlayacaktır.

Bu deneyimin ikinci adımını, seçilen milletvekillerinin mahalle meclislerinde belirli zaman aralıklarında parlamento çalışmalarını mahalle sakinleriyle paylaşacakları, hesap verecekleri programları gerçekleştirerek atacağız.”

Partiler adına konuşma yapan Demokratik Sol Parti temsilcisi Ekrem Gürel; “Kent Konseyinin kuruluşundan bugüne kentimizde yaptığı çalışmalar gözden kaçmamakta ve takdir edilmektedir. 7 Haziran seçimleri dolaysısıyla kent bünyesinde böyle bir çalışmayı başlatmalarından dolayı Kent Konseyi Yürütme kurulu ve diğer çalışan arkadaşlarımızı hem partimiz hem de diğer partili arkadaşlarımız adına kutluyorum. Teşekkür ediyorum. Adaylarımıza da seçim çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.

ÜST