Nazım Hikmet anma programı

Nazım Hikmet anma programı
15/01/2019 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Cevatpaşa Mahalle Meclisi tarafından, Nazım Hikmet Ran'ı anma söyleşisi gerçekleştirildi. Çanakkale Belediye Çalışanları Eğitim, Sosyal Tesis ve Sendika Binasında bulunan Ercan Adsız Toplantı Salonunda yapılan söyleşide Şair Nazım Hikmet, 117'nci yaşında Araştırmacı Gazeteci Yazar Şair Dursun Özden’in anlatımıyla anıldı.

Araştırmacı Gazeteci Yazar Dursun Özden, anlatımında Nazım Hikmet’in hayatından kesitler sundu. 10 yıl boyunca Hikmet’i araştırdığını söyleyen Özden, Nazım’ın Rusya ve Asya yolculuklarına değindi. Rusya’daki yaşamından kesitler sunan Özden, Nazım’ın Rusya’da rahatsızlandığını ve orada Dr. Galina Grigoryevna Kolesnikova ile tanıştığını belirterek Galina ilk önce doktoru 7 yıl boyunca da sevgili olduğunu ve Nazım’ı 4 kez ölümden döndürdüğünü sözlerine ekledi.

Özden söyleşide, Nazım’ın Küba Lideri Fidel Castro ziyareti ilgili olarak da bilgiler verdi.

Cevatpaşa Mahalle Meclisi Başkanı Erkan Tüze; “Gençlerin toplantılarda yer alması gerektiğini belirtti. Bugün 117 yaşında olan büyük şair, yazar, düşünür, Nazım Hikmet’in doğum gününü kutluyoruz. Burada bulunanların Nazım Hikmet’i biliyor olmaları çok güzel.  Bu toplantıların amacı, Nazım’ı gençlere tanıtmak anlatmak. Nazım, dünyanın en büyük şairleri arasında yer alıyor ama kendisi, memleket hasreti ile Moskova’da yaşamını yitiriyor. Bugün buradaki amacımız, Nazım’ı tanımak, tanıtmak ve onu yad etmek” dedi

Söyleşinin sonunda katılımcılar Nazım’ın şiirlerini okudu.

ÜST