"Nefeste de Engelleri Kaldırdık”

"Nefeste de Engelleri Kaldırdık”
24/04/2014 · Haberler

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteklediği, Çanakkale Koza Gençlik Derneği tarafından hazırlanan ve Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin ortağı olduğu “Sualtında Engel Yok” isimli projenin çalışmaları devam etmektedir.

Bu projede ortopedik engelliler, havuzda yüzme ve dalış eğitimlerinin yanı sıra, doğru nefes kullanımı üzerine de eğitimler almaktadırlar. Nefes Terapisti ve Yaşam Koçu Sezin Yetişen tarafından verilen eğitimlerde, diyafram kullanımı, enerji düzeyini yükseltme ve stresi azaltma konuları işlenmiştir.

Verilen eğitimler üzerine bilgi veren Sezin Yetişen, “Doğru nefes almak, vücudumuzun sağlıklı kalması ve ihtiyaç duyduğu oksijenin alınması; atık ve toksinlerin vücuttan atılması açısından çok önemlidir. Yeterince oksijen alınmadığında, zihinde bulanıklık, negatif düşünce, depresyon, işitme ve görme bozuklukları başlıyor. Düzgün ve yeterli nefes alamayanlar kendilerini sürekli yorgun ve depresif hissederler. Uyku düzenlerinde sorun yaşarlar. Bunu yenmenin en önemli yolu da nefeslerimizde saklı. Doğru nefes alarak organlarımızın beslenmelerini sağlayıp, hücrelerimizin verimliliğini arttırmak kaçınılmaz bir gerçektir. Buradan yola çıkarak, proje de yer alan engelli bireyler ve onlara yardımcı olan gönüllü ekibe düzenli olarak eğitimler düzenledik ve olumlu geri dönüşler gözlemledik” dedi.


ÜST