Sağlıklı Beslenme Önerileri

Sağlıklı Beslenme Önerileri
12/05/2014 · Haberler


Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisinde düzenlenen toplantıda Diyetisyen İlknur Buzkan “Diyabet ve Beslenme” konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi sağlık toplantıları düzenliyor.  İlk toplantıda “Diyabet ve Beslenme” önerileri konuşuldu. Toplantıda konuşma yapan Çanakkale Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyen İlknur Buzkan, Diyabet’in İnsülin yetersizliği ya da etkisizliği sonucu ortaya çıkan bir hastalık olduğunu ifade ederek Diyabet’in sebep olduğu sağlık sorunlarını “Kalp-damar hastalıkları, böbrek sorunları, göz problemleri, körlük, felç, ayak yaraları, duyu kayıpları, sık enfeksiyonlar, yara iyileşmesinde gecikme, cinsel sorunlar” olarak sıraladı.

Sağlıklı Beslenmenin önemine değinen Buzkan şunları söyledi; “Her öğünde 4 ana besin grubundan (et-kurubaklagil, süt-yoğurt, sebze, ekmek) uygun miktarda tüketin.  Öğünlerinizi aksatmayın.  Her gün en az 30 dakika düzenli fiziksel aktivite yapın.  Sıvı yağ kullanarak kalp sağlığınızı koruyun.  Mevsimine uygun taze sebze ve meyve tüketin. Kemik sağlığınız için kalsiyum alımına dikkat edin.  Kansızlığı önlemek için demir tüketimine dikkat edin. Beyaz ekmek gibi rafine tahıl ürünleri yerine kepekli olanları tercih edin.  Daha az tuz tüketin.  Sağlıklı yemek hazırlama ve pişirme yöntemlerini uygulayın.”


ÜST