Sağlık eğitimleri sürüyor

Sağlık eğitimleri sürüyor
13/03/2014 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Evi’nde Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Kent Konseyi’nin birlikte programladığı “Halk Sağlığı” bilgilendirme toplantıları sürüyor.

Program kapsamında mahalle sakinlerine Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü yetkilileri diyetisyen Selin Sarıbudak, hemşire Fadime Korkmaz, Nesime Korkmaz tarafından tuz tüketiminin azaltılması hakkında bilgiler verdi.  10-16 Mart tarihlerinin “Dünya tuza dikkat haftası” olduğunu belirten diyetisyen Selin Sarıbudak “Satın aldığınız yiyeceklerin etiketine bakın daha az tuzlu olanını tercih edin” dedi.

“Sağlıklı bir yaşam için İyotlu tuz”

Diyetisyen Selin Sarıbudak Tuz Tüketimini azaltmak için bazı öneriler şöyle sıraladı; “Gıdaların tadına bakmadan tuz eklemeyin. Masanızdan tuzlukları kaldırın. Onun yerine limon, sirke, baharat ve yeşillikleri deneyin.Tuzu kademeli olarak azaltın. Taze sebze meyve, et, tavuk, balık tüketin. Daima taze ve tuz eklenmemiş besinleri tercih edin Tuz içeriği yüksek olan salamura besinleri (zeytin, peynir, turşu gibi) ve konserve besinleri daha az tüketin. Satın aldığınız hazır besinlerin etiketlerini mutlaka okuyun ve daha az tuzlu olanları tercih edin. Yemeğinizin lezzetini arttırmak için tuz yerine maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen, limon gibi besinler ile baharatları kullanın. Ev dışında yemek yiyorsanız az tuzlu besinleri tercih edin. Maden suları kaynağına göre farklı miktarda sodyum içerir, sodyum içeriğini etiketinden kontrol edin.”

Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Evi Sorumlusu Fevzipaşa Mahallesi Yürütme Kurulu Üyesi Aslı Kırıkkulak, sağlıklı yaşam için eğitim toplantılarının devam edeceğini ifade ederek; “ Gelecek haftalarda  Menopoz, Kanser, Fiziksel Aktivite ve Obezite konularında eğitimler yapılacak” dedi.


ÜST