"Sağlık, İlk Yardım ve Deprem” Paneli düzenlendi

"Sağlık, İlk Yardım ve Deprem” Paneli düzenlendi
11/06/2014 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi İsmetpaşa Mahalle Meclisi Sağlık Güzellik Çalışma Gurubu tarafından “Sağlık, İlk Yardım ve Deprem” konulu panel düzenlendi.

Çanakkale Kent Konseyi İsmetpaşa Mahalle Meclisi Çalışma ofisinde gerçekleştirilen “Sağlık, İlk Yardım ve Deprem” konulu panele Rebiye Ünüvar, Neşe Kaya, ve Nuray Demircan konuşmacı olarak katıldılar.

Deprem anında “Çömel, Kapan, Tutun” yönteminin uygulanması gerektiğini belirten ÇOMÜ Acil Yardım Afet Yönetim Bölümü Eski Öğretim Üyesi Rebiye Ünüvar; “Deprem anında mekanın içinde olursak dayanıklı bir masanın ya da benzeri bir yerin altına girip, camlardan korunmalı, sarsıntı geçene kadar beklemeli, dışarı koşmamalıyız. Dışarıda depremle karşılaşırsak açıklık bir alana gidip, üzerimize düşebilecek yıkıntılardan, elektrik kablolarından ve ağaçlardan korunmalıyız. Arabada depreme yakalanırsak arabayı açıklık bir alana sürmeli ve orada kalmalıyız. Köprülerden, altgeçitlerden ve elektrik direklerinden uzak durmalıyız” dedi

İlk Yardım uzmanı Nuray Demircan’da konuşmasında deprem anında ilk yardım süreci hakkında bilgi verdi. Demircan ;” Önce kendinizin ve çevrenizin can güvenliğini sağlayın. Çevrede ilkyardım konusunda daha deneyimli birisi varsa, ana müdahaleyi ona bırakın ve yardımcı konuma geçin. Soğukkanlı ve çevrenizi sakinleştirecek şekilde davranın. Hastayı soğukkanlı ve hızlı bir şekilde değerlendirin. Bilmediğiniz konuda müdahale etmeyin. Hastayı ve yakınlarını sakinleştirin. Olay yerine ulaşan sağlık personeline detaylı ve doğru bilgi verin” dedi.

Yaz aylarında Güneş’in zararlı ışınlarının arttığını hatırlatan Güzellik Uzmanı Neşe Kaya;  “Güneşe çıkılmadan önce mutlaka nemlendirici sürülmelidir. Özellikle yaz aylarında Güneş’in etkilerinin daha çok hissedildiği dönemde buna dikkat edilmelidir. Son dönemlerdeki küresel ısınma gibi etkenler göz önüne alındığında yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da güneş altına çıkıldığında koruyucu kremlerin kullanılması büyük önem taşımaktadır.  Belli dönemlerde yüz jimnastiği yapılmalı ve yüz kasları çalıştırılmalıdır” dedi.


ÜST