“Sanat Eğitimi ve Ebru Sanatı”

“Sanat Eğitimi ve Ebru Sanatı”
13/01/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen Kültür Sanat Söyleşilerinde “Sanat Eğitimi ve Ebru Sanatı” konuşuldu.

Çanakkale Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirilen söyleşiye Ressam Selahattin Demiroğlu, Ebru Ustası Bahar Yadigar Aydoğan konuk olarak katıldılar.

Ressam Selahattin Demiroğlu; “Benim atölyemde 20. Yılını doldurdu. Öğrencilerimi üç kategoriye ayırabilirim. İlkokul öğrencileri resmi seven çocuklar geliyor. Sınav için hazırlananlar geliyor. Okullarda gerekli eğitimi alamamış içinde uhde kalmış öğrencilerim de var. Sanat eğitimi sadece resim değil bütün branşlarda sevgiyle olup bitiyor ama eğitimcinin rolü çok önemli. Şu an sanat eğitimi okullarımızda sıfır denecek düzeyde. Sanat eğitimine çok önem verilmeli. Arkamızdan gelecek öğretmen arkadaşlara iyi ortam sağlanmasını istiyorum” dedi.

Ebru Ustası Bahar Yadigar Aydoğan; “Sanatın her dalı çok güzel ve farklı. Bizlerde kendi çapımızda atölye kurabilirsek kurabiliyoruz. Deniz Yıldızı misali kaç tane denizyıldızına sevdirebilirsek elimizden gelen bu. Benim yaptığım bir su sanatı fazlasıyla teknikleri olan bir sanat. Kağıt sanatı olarak başlamış. Türklere ait tek Türk sanatıdır ebru. Ebru Türkler tarafından bulmuştur bir sanattır. 13. Yüzyıllarda başlamış ama o dönemde sanatçılar eserlerine imza atmazlarmış ilk kimin bulduğu bilinmiyor. Suyun üzerinde boyaların durması ve kağıda yapışması mucize. Ebru bir doğa sanatı. Fırça ve boyasına kadar bütün malzemeleri doğadan elde ediliyor. Ebru sanatının her bir tekniği bir derya. Ebru’da modern çalışmalara cumhuriyet döneminde başlanmış. Ebru sanatı hareket eden bir suda boyaların hareket ederek çalması dinginlik veriyor iyi bir terapi sanatı” dedi.

 

ÜST