Sanat Sokağında 3. buluşma başladı

Sanat Sokağında 3. buluşma başladı
19/12/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Sanat Sokağı Çalışma Grubu tarafından düzenlenen Sanat Sokağında 3. Buluşma ÇTSO Çanakkale Evi’nde “Yeni Yılda Küçük Sevinçler” konseptiyle başladı.

Sanat Sokağı buluşmalarının 3.’sünü düzenlediklerini ifade eden Sanat Sokağı Çalışma Gurubu kolaylaştırıcısı Asude Bayram; “Sanat iyinin güzelin mutluğun peşinde koşar. Dünyanın içinde bulunduğu savaş ortamının yaşattığı acı ve gözyaşının tedavisi sanatla olacaktır. Bütün sanat dalları ve tasarımlar kardeşçe bir arada yaşayabilir. Hiçbir sanatçı bir diğerini ötekileştirmez. Sanatın ve sanatçının baş tacı edildiği toplumlarda, insanın insana yapabileceği kötülükler en aza inmiştir. Buradan hareketle gerek çalışma gurubumuz gerekse sergimizin katılımcıları Çanakkale’nin bir sanat kenti olmasını diliyor. Fakat kentimizin olanakları ne yazık ki sınırlı. Bizim çalışma grubu olarak en başından beri amacımız Çanakkale’deki sanat üretimi kapasitesini sergilemek. Olanakları sınırlı olduğu için birçok üretim ne Çanakkale halkı ne de gelen turistlerle buluşabiliyor. Ayrıca üretimlerde çok kısıtlı olanaklarla gerçekleştirilebiliyor. Kısacası sanatçı ve tasarımcılar ellerinden tutulmasını bekliyor. Bunu da Çanakkale belediyesinden bekliyorlar. Kentimiz hızla büyür yeniden planlanırken hem üretim hem satışın yapılabileceği hem de kolay ulaşılabilecek bir alanın bu bir sokak, meydan olabilir en güzeli bir sanat köyü olabilir oluşturulmasını istiyoruz. O zaman Çanakkale sanatsal anlamda da adından söz ettiren bir kent olacaktır” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “ Sanatçılar çok değişik konularda ve branşlarda farklı malzemelerle çok güzel eserler sunmuşlar. Çanakkale’de sanata yönelik çaba gösterenlerin bir yer talepleri oldu. Nerede, ne yapılabilir hangi konuda desteğe ihtiyaçları var bu anlamda Çanakkale’deki tüm sanatçıları bir araya getirip üretim yapmaları için ne yapılabilir bakacağız. Hem eserleri görüyor hem görüşlerini alıyoruz” dedi.

Buluşmanın açılışında Mor müzik grubunun kısa bir dinletisi oldu. Resim, seramik, cam, fotoğraf, tasarım ve geleneksel el sanatlarından eserlerin sergilendiği buluşma 31 Aralık tarihine kadar açık kalacak.

ÜST