Seferlerin durdurulması için ne bekleniyor?

Seferlerin durdurulması için ne bekleniyor?
08/07/2020 · Haberler

Çin’de başlayan ve Dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını devam ederken bir yandan da ikinci dalga beklentileri tüm dünyada sağlık örgütleri tarafından konuşulurken önlemler alınması çağrıları yapılırken vaka oranının yüksekliğiyle dikkat çeken Gaziantep’in Şahinbey ilçe Belediyesinin “Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına” projesi kapsamında organize ettiği turlar Çanakkale’de tedirginlik yaratmakta, kentin sağlığını tehdit etmekte ve huzurunu bozmaktadır.

Projenin başladığı gün Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın en çok Koronavirüs vakası bulunan 5 il arasında Gaziantep’i açıklaması ve Gaziantep Valisi Sayın Davut Gül’ün Şahinbey İlçesi Mahalle Muhtarları ile bir araya geldiği toplantıda “Şehirdeki vakaların 3’te 2’si Şahinbey’de” bulunmaktadır açıklaması kentteki tedirginliği arttırmış,  bizim bu açıklamayı yapma zaruriyetimiz doğmuştur.

Bizler  Çanakkale hiçbir zaman ziyaret edilmesin demiyoruz,  bu süreçte kamuya açık kaynaklarda paylaşılan fotoğraflarda da görüldüğü gibi sosyal mesafe kurallarına uymayan, tedbirsiz  ve duyarsız ziyaretlerin ertelenmesini talep ediyoruz.

Çanakkale yaşayanlarının ve kentin tüm paydaşlarının; “Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf odaları, turizm meslek kuruluşları, ilgili derneklerin” görüşü alınmadan adeta ben yaptım oldu anlayışıyla gerçekleştirilen bu organizasyonun COVİD-19 salgın riskini yaşadığımız bu dönemde kente – kent yaşamına büyük bir darbe vurması salgını arttırması söz konusudur. İlgililerin bunu görmezden gelmesi kabul edilebilir değildir.

Salgının ilk başladığı mart ayından bugüne Çanakkale’deki sağlık çalışanlarının virüsle mücadelede gösterdikleri özverili çalışma sonucu elde edilen büyük başarı ve  İl Hıfzıssıhha kulunun aldığı tedbirler yaşlı nüfusun fazla olduğu kentimizde vaka oranının en alt seviyelerde tutulmasını sağlamıştır. Özellikle altını çizerek belirtmek isteriz ki kent yaşayanlarının salgınla mücadelede duyarlı davranması, sokağa çıkma yasakları başta olmak üzere, evde kal çağrılarına kulak vermesi, sosyal mesafe ve maske kullanımına Çanakkalelilerin büyük titizlikle uyması da sağlık çalışanlarının işini kolaylaştırmış ve kent bu salgından şimdilik en az hasarla çıkmıştır. Şimdilik diyoruz çünkü Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere Sağlık Bakanlığımızın da devamında gelmesi beklenen “2. Dalga COVİD-19 salgını” uyarıları önemlidir ve ciddiye alınmalıdır. Bu salgınla ilgili kamu kurumları, yerel yönetimlerimiz ve toplumun tüm kesimleri hazırlıklarını en küçük ayrıntısına kadar yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir.

Kent yaşayanları ve tüm kurumları salgın konusunda üst düzeyde duyarlılık göstermişken, Şahinbey Belediyesinin “Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına” ismiyle başlattığı organizasyon yerel ve ulusal, yazılı ve görsel basın haberleriyle yanlışlığı belirtilmesine,  sosyal medyada yapılan tüm uyarılara, duyarlı kesimlerin çağrılarına rağmen neden halen devam etmektedir? Bu seferlerin durdurulması için ne bekleniyor? Çanakkale halkının sağlığı neden görmezden geliniyor?

Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak biz de Şahinbey ve Çanakkale halkını ayırt etmeksizin çağrıda bulunuyoruz; “Bu sevdadan bir an önce vazgeçin.”

Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu

ÜST