Seramik Sanatını Son Usta’dan Dinlediler

Seramik Sanatını Son Usta’dan Dinlediler
16/12/2015 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Geleneksel Çanakkale Seramikleri Çalışma Grubunun Seramik Müzesindeki söyleşileri Çanakkale’nin son seramik ustası İsmail Bütün ile devam etti.

Söyleşi Geleneksel Çanakkale Seramikleri Çalışma grubu kolaylaştırıcısı Sinem Kınay’ın, İsmail Usta’yı tanıtımıyla başladı; “Eski çanakçılardan çanakçı Ahmet Bütün’ün hem oğlu hem çırağı. Çanak çömlek kenti Çanakkale’nin seramik sanatındaki son ustası. Çanakkale seramiklerinin yok olmaması için hala büyük çaba sarf eden İsmail usta Çanakkale Belediyesi seramik atölyesi ile sanatının inceliklerini nesillere aktarırken birbirinden değerli eserler üreterek Çanakkale seramikleri adına yakışır bir biçimde kendinden söz ettiriyor. İsmail usta, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Sanatkarı unvanını almıştır”

Seramik Müzesi’nde gerçekleştirilen söyleşide Seramik Ustası İsmail Bütün, Çanakkale’nin seramik tarihini katılımcılara aktardı. İsmail usta, seramik sanatının zorlu sürecinden, seramiklerin Çanakkale için öneminden söz ettiği konuşmasında Çanakkale Belediyesi’nin katkıları ile seramik sanatının yok olmayacağını görmesinin kendisini mutlu ettiğini ifade etti.

ÜST