Sevgili kadınlarımız, sevgili annelerimiz

Sevgili kadınlarımız, sevgili annelerimiz
08/05/2014 · Haberler


Bizler çeşitli koşullarda yaşamını sürdüren kadınlarız, anneleriz, tarlasında, tezgahında, bürosunda, yazıhanesinde, kürsüsünde, hastanesinde ve evinde çalışan, emek veren milyonlarca kadınız, anneyiz. Tüm kadınlarımızın 11 Mayıs pazar günü kutlanacak olan Anneler Günü’nü kutluyor. Her şeyin gönüllerince olmasını diliyorum.

Anneler günü Amerika’nın Philadelphia şehrinde dünyaya gelen Anna Jarvis isminde bir kadın buluşudur. 1906 yılında annesini yitirmişti. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen annesini bir türlü unutamamıştı.  Çok üzüntülü geçen günler içerisinde şöyle düşünür; “Dünyanın bir çok yerinde bir çok kimse doğum gününü kutluyor. Neden hepimizin sevdiği annelerimiz için böyle bir gün yapılmıyor? Senenin bir gününü bayram olarak kutlasak! Anna Jarvis annesine olan sevgisini bütün annelere yaygınlaştırmak amacıyla girişimlere başladı. Yapılan girişimler sonunda başarıya ulaştı. Mayıs ayının 2. Pazar günü anneler günü olarak seçildi. Anneler günü ilk kez Amerika’da kutlanmaya başlandı. Böylece bu güzel gün diğer dünya ulusları tarafından da benimsenerek diğer ülkelere de yayılmıştır.

Yurdumuzda da 1955 yılında Türk Kadınlar Birliğinin öncülüğünde kutlanmaya başlandı. Anna Jarvis’in annelerin çok sevdiği beyaz karanfil de sevecenlik, saygınlık, dayanışma simgesi olarak Anneler Günü çiçeği seçildi.  Annelerimizin bizlere gösterdiği sevgi- sevecenlik-özverilerine karşı içimizden gelen sevgimizin bir ifadesi olarak anneler gününü kutlamaktayız.

Biz Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak bugünü annelerimizin, kadınlarımızın, sorunlarına eğilmek bu sorunlara çözüm yolları üretmek toplum olarak duyarlı hale gelmek ve farkındalık yaratmak adına kutluyoruz. Sosyal, ekonomik güvencesi olmayan kadınlarımızın toplumda, ailede kadınlara yönelik ayrımcılığı yok etmeye, sosyal statülerini, sağlık ve ekonomik refahlarını arttırmaya yönelik sosyal projeleri iş birliği içerisinde kurum ve kuruluşlarla hayata geçiriyoruz.

Ulu önderimiz Atatürk’ün söylediği gibi “Annelerin bugünkü evlatlarına vereceği eğitim eski devirlerdeki gibi basit değildir. Bugünün anneleri için gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, evlatlarımızı bugünkü yaşam için hazırlamak pek çok yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır. Dolayısıyla kadınlarımız, hatta erkeklerimizden daha çok aydın, daha fazla bilgili olmak zorundadır. Eğer gerçekten milletin anası olmak istiyorlarsa böyle olmalıdır”

Tüm kadınlarımızla, annelerimizle, gönül gönüle, el ele dayanışma içerisinde olmayı dilerken anneler günün kutluyor daha nice mutlu anneler günü diliyorum.

Sevgi Uluşal

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı

ÜST