Şiddetin Büyüğü Küçüğü Olmaz

Şiddetin Büyüğü Küçüğü Olmaz
25/11/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddet Çalışma Grubu tarafından, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında İskele meydanında bir etkinlik düzenlendi.

Barbaros, Namık Kemal, Fevzipaşa, İsmetpaşa, Esenler, Cevatpaşa Mahalle Meclisleri Çalışma Ofisleri önünde bir araya gelen kadınlar yürüyerek etkinliğin yapılacağı iskele meydanında toplandılar.

Burada düzenlenen etkinlikte Esenler Mahalle Meclisi Kadın Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Keziban Buldu yaptığı konuşmada; “Toplumsal evrelerden günümüze kadınların yaşadıkları acılar ve şiddet bicim değiştirerek sürmektedir. Tarih boyunca üretimin belirleyicisi olan kadın sömürü aracı olarak kullanılmışsa da kendini var etmekten vazgeçmemiştir. Kadın, toplumsal süreç içinde tüm zor koşullara direnmiş, emeğiyle sosyal hayatın değişik kesitlerinde yer almıştır. İçinden geçtiğimiz bu zor ve baskıcı dönemde yaşamın her alanında her gün şiddet yaşanırken, bir yandan karşı karşıya olduğumuz toplumsal hayattan uzaklaştırma, eve çekilme politikaları, diğer yandan kadınlara uygulanan şiddetin dozu arttırılarak kimliksizleştirilmek istenmektedir.  Kadınların üzerinde uygulanan gerici zihniyet ve bu girişimler şiddettir. Şiddetin büyüğü küçüğü olmaz. Tüm insani haklarımız olan önce birey olma, ekonomik ve tüm sosyal haklarımızın savunucusuyuz. Tüm insani haklarımızın engellenmesi bir şiddettir. Ülke ve dünya sorunlarına kafa yormak, güzel bir gelecek için aydınlanmak, sanatın değerine erişmek ve bilim içindeki kadınların sayısının çoğalmasıdır insanca yaşamak” dedi. Buldu, sözlerini Nazım Hikmetin dizeleriyle tamamladı; “Yok öyle, umutları yitirip karanlıklara savrulmak, Unutma, aynı gökyüzü altında bir direniştir yaşamak”.

Çalışma Grubu üyeleri, program kapsamında 1952 yılında Ayten Mutlu tarafından yazılan “Bir İsyan Türküsü” şiirini ve daha sonra da  koro, “Kadının Senfonik Vokali”ni seslendirdi. “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”nden temel insan haklarıyla ilgili bazı maddeler, yine çalışma grubu kadınları tarafından okundu. Program, Fatih Birgücü yönetiminde hazırlanan “Kadının Evrim Yanılsaması” MİM gösterisi ve ardında da  katılımcıların Ebru Gürses eşliğinde  birlikte gerçekleştirdikleri Flashmob dans gösterisi ile sona erdi.

 

ÜST