“Şiddetsiz Bir Dünya”yı  resmettiler

“Şiddetsiz Bir Dünya”yı  resmettiler
22/11/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi, UNICEF Çanakkale Şubesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklığında ve Çanakkale Belediyesinin destekleriyle düzenlenen “Şiddetsiz Bir Dünya” konulu Resim Yarışmasının ödül töreni ve sergisi Yazar Sanatçı Evinde gerçekleşti.

Ortaöğretim öğrencileri arasında gerçekleşen yarışmaya çok sayıda öğrenci eserleri ile başvuruda bulundu.

Açılışta konuşma yapan Belediye Başkan Vekili Adnan Güler, “Gerçekten çok değerli bir çalışma oldu. Maalesef toplumumuzda şiddet oldukça yaygın. Dünya’da da var ama ülkemizde kadına çocuğa karşı şiddet çok yaygın. Son senelerde bunlar arttı. Şiddetin boyutu artık öldürme boyutuna geldi. Kadın cinayetleri yaşanıyor. Bu anlamda bilinçlendirmeyi çocuklardan başlatmak çok önemli. Bu projenin önemi bence bu anlamda daha fazla. Çocuklarımızı şiddetten uzak tutacak şekilde eğitebilirsek, gelecekte de şiddetten uzak bir şekilde yaşarlar. Bu nedenle bu tip projeleri desteklememiz gerekiyor” dedi.

UNICEF Çanakkale Şube Başkanı Uzman Dr. Semra Uğurgelen ise, “Şiddetten en fazla etkilenen bireyler çocuklardır. Çocuklar savunmasızdır. Erişkin kadar kendini müdafaa edebilen bir birey olmadığından bu konu UNİCEF Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu tarafından ciddiye alınarak çocuk hakları sözleşmesi ile taraf devletlerce tüm dünyaya taahhüt edildi. Bu kapsamda bilinçlendirme politikaları oluşturmalarını tavsiye ediyor. Ülkemizde bu sözleşmeye imza atmış ülkelerden biri ama eksiklerimiz çok fazla. Çocukların şiddetten etkilenmesi maalesef bir çok etkiye neden oluyor. Şiddet uygulayan bireyler haline dönüşmesi ve daha farklı şekilde anti-sosyal kişilik geliştirme gibi olaylara yol açıyor. Ben toplumun bütün bireylerinin şiddete hayır anlayışını yapabildiği oranda yakın çevresine vurgulamalı ve bunu içselleştirmelidir” dedi.

Konuşmaların ardından, dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Yarışmada dereceye girenler;

Birincilik ödülü Merkez Atatürk Ortaokulu 7/C sınıfı öğrencisi Esra Seçen

İkincilik ödülü Ömer Mart Ortaokulu 7/D sınıfı öğrencisi İskender Akça

Üçüncülük ödülü Plevne Ortaokulu 6/C sınıfı öğrencisi Arzu Dilberen Gül

Mansiyon Ödülleri

Plevne ortaokulu 7/A sınıfı öğrencisi Zehra Çoşar

Ömer Mart Ortaokulu 6/A sınıfı öğrencisi Elifsu Kızılok

Ömer Mart Ortaokulu 7/A sınıfı öğrencisi Nisa Deren Akay

Teşvik ödülü

Plevne ortaokulu 8/B sınıfı öğrencisi Ece Elmacı

ÜST