Şiir bağımsız geleceğin ışığıdır

Şiir bağımsız geleceğin ışığıdır
22/03/2017 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Dünya Şiir Gününü Çimenlik Kalesi içindeki Yüzbaşı Ahmet Saffet salonunda büyük bir coşkuyla kutladı.

Çanakkalelilerin boş koltuk bırakmadan yoğun ilgi gösterdiği, Zerrin Saraçoğlu’nun sunumunu gerçekleştirdiği etkinlik dünya şiir günü bildirisinin okunmasıyla başladı. Egemen Berköz tarafından ‘Şiir Doğruyu Söyler’ başlığıyla kaleme aldığı bildiri Halil Özçelik tarafından okundu.

“Günümüzde insanlık sömürgeci kapitalizmin elinde usunu yitirmiş görünüyor.

Alevler arasında kalmış bir akrep gibi kendini sokup öldürmek üzere.

Üstünde yaşadığımız gezegenin tüm varlıkları, varsıllıkları yağmalanıyor.

Doğanın dengesi bozuluyor doymayan mideleri doyurmak için.

İnsanlar açlıktan ölüyor yoksul ülkelerde, halklar aldatılıyor, birbirine düşürülüyor.

Ve yalan bulutları yayılıyor milyarlar olan biteni görmesin, anlamasın diye.

Ülkemiz de payını aldı, alıyor elbet bu şeytansı kurgudan.

Kurtuluş Savaşı’yla, kurduğu Cumhuriyet’le tüm sömürge ulusların umudu olan ülkemiz bir büyük yalanın tuzağında kıvranıyorsa bugün, ondan.

İşte, bu karabasan ortamında tek umut şiirdedir.

Çünkü bir gezgindir şiir, bir araştırmacıdır.

İnsanın ve toplumun kılcal damarlarında gezinir, en eski çağlardan uzak geleceğe uzanır.

Gerçeği arar.

Bir büyücüdür şiir.

İnsanlığın en büyük varsıllığı dillerin sözcükleriyle güzellikler yaratır.

Çirkinliklere, kötülüklere karşı direnme gücü verir.

Bir bilicidir şiir.

İnsanlara gerçeği gösterir.

Şiir doğruyu söyler.

Yalan bulutları arasından bir ışık parlıyorsa,

Bilinsin ki o şiirdir.”

Ülkemiz ve dünyadan “Ustalardan Esintiler” görsel sunum gerçekleştirildi.

Şair ve masalcı Sezai Sarıoğlu’nun “Arkadaşlık Teklifidir Şiir” konulu anlatımı salonda dikkatle ve yoğun ilgiyle izlendi. Sezai Sarıoğlu yaşamından kesitlerde sunarak zenginleştirdiği konuşmasında; Nazım Hikmet, Can Yücel, Cemal Süreya ve diğer ustaların dizelerinden örnekler seslendirdi. Hep beraber “İzmir’in Kavakları” türküsü coşkuyla söylendi.

Eskişehir’den gelen şair Emel İrtem “Ötelerin ve Ötekinin Adı Olarak Şiir” konulu anlatımı ilgiyle izlendi.

Dünya Şiir günü etkinliğine şehrimizden katılan şairlerimiz ve şiir sevenlerin seslendirdikleri şiirlerle salona ayrı bir renk katıldı. Dursun Karslıoğlu Avni Doğan’dan ‘Bir Sevdaysam’şiirini, Melek Kırmış Can Yücel’den ‘Herşey Sende Gizli’ şiirini, Ali Karyelioğlu Cemal Süreya’dan ‘Sana Giden Yollar Kapalı’ şiirini, Münteha Emiral Turgut Uyardan ‘Tel Cambazının Telden Düşerken Söylediği Şiirdir’ şiirini, Halil Özçelik ‘Beklemek’ adlı şiirini,  Yusuf Gencal ‘Tükenir Sen de Deniz’ adlı şiirini, Hasine Corbacıoğlu ‘Sensizim’ şiirini, Müjdat Güven ‘Nüpelda’ya Şiirler’,  Halk Ozanı Kul Kalender Gürer’in ‘Ne Diyeyim’ adlı şiirini, Zerrin Saraçoğlu Edip Cansever’den ‘Masa da Masaymış Ha’ adlı şiiri okundu.

Sunucu Zerrin Saraçoğlu’nun şiirin yaşamımızdaki yerini ifade eden sözleriyle; “Kendini şiire adayanlar yüce duyguların gerçek savaşçıları gelin hep birlikte dünyayı şiirle kurtarmayı deneyelim. Şiir bağımsız geleceğin ışığıdır. Şiir ışıktır, umuttur, savaştır, inanıştır, arayıştır, aşktır, barıştır. Şiir insan olmanın ve insana adanmanın bilincidir. Kendini şiire adayanlar dünyayı şiirle kurtarmaya çalışırlar. Gerici güçler gerçek bilimi, gerçek felsefeyi, gerçek sanatı yok etme yolunda bütün çabalarını ortaya koyarken ince, bilge, kırılgan şiir siyasetin, cehaletin, adaletsizliklerin yanında ayakta durmaya çalışıyor” dedi. Bu etkinliği gerçekleştiren Kültür ve Sanat Meclisine, ÇOMÜ Kültür Edebiyat Topluluğu'na, Çanakkale Şiir Edebiyat Topluluğu'na, Çanakkale Belediyesi'ne, Ece Ayhan Sivil Girişimi'ne teşekkür etti.

Şairlerimiz Sezai Sarıoğlu ve Emel İrtem program öncesi ve sonrasında kitaplarını okuyucularla buluşturdu ve imzaladı.

Sezai Sarıoğlu’nun “Arkadaşlık Teklifidir Şiir” başlıklı anlatısına izleyicilerimizden Muhammet Şapçı; “Değerli şairimizin arkadaşlık teklifini kent halkı olarak kabul ettik. Bize tadı damağımızda bir lezzet bıraktı” dedi. Birçok konuk iki saat süren bu etkinliğin kendilerini dış dünyadan koparıp şiir dünyasında güzel bir gezinti yaptıklarını, şehirde bu tür etkinliklerin daha sık yapılması gerektiğini söylediler.

ÜST