Şimdi sıra sizde sayın Vali Yardımcısı

Şimdi sıra sizde sayın Vali Yardımcısı
09/05/2014 · Haberler

“Kent Konseyi’ne yazdığı 6 Mayıs 2014 tarihli Resmi yazıyla “4. Atikhisar Şenliği”nde gördüğünü söylediği ‘onur kırıcı davranışlardan dolayı’ Kent Konseyi’nin kendisinden özür dilemesini istedi sayın Vali Yardımcısı.  Yazının geldiği aynı günün akşamında karşılaştığı davranışlardan dolayı kendisinden özür dileyen ve devamında ‘Yürütme Kurulumuzun, Çevre Meclisimizin ve Çalışma Grubumuzun açıklamasının basın yoluyla duyurulacağını’ bildirilen bir yanıt yazmıştım sayın Vali Yardımcısına.” diyen Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz,  şimdi de Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nun açıklamasını Çanakkale halkına ve sayın Vali Yardımcısına duyuruyor:

Sayın Vali Yardımcısı,

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden sorumlu ve Kazdağları’ndaki madencilik ve Lapseki-Biga-Çan bölgesindeki Termik Santrallerin çevreye verdiği geri dönüşü olmayacak zarar ve tahribattan sorumlu bir görevli olarak, duruma bugüne kadar seyirci kalmaktan dolayı Çanakkale halkından özür dileyecek misiniz?

Madenci sponsorluğu taşıyan giysileriniz ve bisikletlerinizle “doğa sporu” yaparak geldiğiniz şenlik yerindeki Atikhisar barajının suyuna, yani Çanakkale’nin içme suyuna; zehir karışmasına engel olmadığınız için halktan özür dileyecek misiniz?

Yerinden yurdundan sökülen binlerce ağaçtan, zehirlenen topraklardan, hastalanmaya başlayan yöre sakinlerinden özür dileyecek misiniz?

Yine, insan yaşamını tehdit eden doğa katliamlarını gerçekleştiren şirketlere gösterdiğiniz ilginin yanı sıra çevreyi, doğayı ve insanı korumaya çalışan insanların, grupların, köylülerin bir bardak sıcak çayını içip, sorumlu bir görevli olarak bugüne kadar dertlerini, isteklerini, ne söylediklerini dinlemediğiniz için onlardan özür dileyecek misiniz?

Yaptığınız görevin,  halkın yaşadığı topraklarının, denizinin, havasının korunması üzerine size halk tarafından verildiğini bilerek; halktan özür dileyecek misiniz?

Yok edilen doğanın ve çevrenin hakkı için, insanlık hakkı için  halkın gösterdiği tepkileri ve itirazları, atılan çığlıkları görerek, duyarak; “ben vermedim” dediğiniz, madencilik ve termik santral ruhsatlarını veren ilgili bakanlıklar hakkında göreviniz gereği yasal  girişimlerde bulunmadığınız için özür dileyecek misiniz?

Sayın Vali,

Bütün bunları yapmayarak görevini ihmal eden;

Sivil bir vatandaş olarak, bir tatil gününde bisikletiyle, amacı çevre korumacılığı duyarlılığını ve bilincini geliştirmek olan  bir şenliğe, amacının aksine bir tutum izleyen bisikletçi grubuyla birlikte katılmaya gelen, ama  şenlikte  olması istenmeyen;

Grup  olarak karşılaştığı bu  talep ve tepkiye Valilik kurumunu alet ederek, Valiliğin resmi kağıtları ve görevlilerini kullanarak kurumsal bir açıklama yapan;

Sayın Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ’a; başta şenliğe katılan binlerce insan olmak üzere  Kent Konseyi ile düzenleyici Çevre Meclisi, Çalışma Grubu ve Çevre Platformu’na özür borcu olduğunu siz de hatırlatır mısınız?

Sayın Çanakkale halkı,

Emek verilen çevre mücadelesi yalnızca siyanüre, zehire, asite karşı değildir. Hayatımızı, kentimizi ve kentlileri ilgilendiren her karar sürecine halkın etkin katılımı yoluyla birlikte karar verilmesinin bilinmesi içindir.

Hiçbir ayrımı gözetmeden; herkesle eşit mesafede, taraf olmadan, farklılıklarımızla birarada kentimiz ve kendimiz için çalışma ortamı ve olanağı sağlamakla görevli  Çanakkale Kent Konseyi de herkesindir.

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı

Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu

ÜST