İsmetpaşa Mahalle Meclisi Çalışma Ofisi Açıldı

İsmetpaşa Mahalle Meclisi Çalışma Ofisi Açıldı
11/01/2014 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi İsmetpaşa Mahalle Meclisinin çalışma ofisi mahalle sakinleri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla hizmete açıldı. Açılışa Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, İsmetpaşa Mahalle Muhtarı Özkan Vural,  İsmetpaşa Mahalle Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

“Mahalle halkını meclise bekliyoruz”

Mahalle meclislerinde kent yaşamında kentlilik bilincinin geliştirilmesi mahalle, hak ve hukukun korunması mahalleler arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın geliştirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştireceklerini ifade eden İsmetpaşa Mahalle Meclis Başkanı Mehmet Yıldırım; “Sivil toplumu güçlü bir kent ulusal ve uluslararası diyaloğa açık, katılımcı ve ortak iş yapma kültürüne sahip bir kenttir. Kent Konseyine ve kentimizdeki sivil toplum kuruluşlarına vermiş olduğu destekten dolayı Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan’a mahalle meclis oluşuma gerçekten inandığı için emek sarf eden Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz’a teşekkür ederim” dedi.

“Çanakkale iyi bir kentte yaşayan insanlara layık bir kent”

“Geleceği  yapan, iyi bir yaşam için çalışan, düşünen, hareket eden sizler olmasaydınız İsmetpaşa mahalle meclisi ve diğer mahalle meclisleri olamayacaktı” sözleriyle konuşmasına başlayan Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz; “ Sizler olduğunuz ve sizler yaptığınız için bu meclisler var. Hepinizi kutluyorum” dedi. Yavuz şunları söyledi; “Kentleri yaratan insanlar eğer iyi bir kent yaratıyorlarsa iyi bir kentte yaşıyorlardır. Eğer insanlar kötü bir kentte yaşıyorlarsa o kentte yaşamıyor mahkumiyet çekiyor demektir. Çok güçlü sanayisi, ekonomisi olan kentler eğer içinde demokratik bir ilişkiler ortamı yoksa; huzur, güven, mutluluk duyularak yaşanmıyorsa bir anlam ifade etmez. Mahalle meclisleri mutlulukla  yaşanan kent yolunda  önemli bir görev üstleniyor. Meclislerde görev alanlara başarılar diliyorum.”

“Mahalle meclisleri kentin ilerlemesi, sağlıklı gelişmesi için önem taşlıyorlar”

Konuşmasına “Çanakkale Kent Konseyini daha belediye yasasında yokken oluşturduk. 2004 yılından beri biz bu süreci takip ettik. Şimdi bu noktaya gelmekten dolayı büyük memnuniyet duyuyorum.  Kent konseyi örnek bir kent konsey olarak literatürde yerini aldı” diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan şunları söyledi; “Çalışmalar ilerken yeni belediye yasası çıktı.  Kent Konseyi yasanın içine girdi. Bizim için sürpriz değildi. O zaman hazırdık.  Bizlerin tecrübesi ile bizlerden örnek alınarak bu süreç Türkiye’de gelişmeye başladı. Kent Konseyi önce kadın, engelli, çocuk, çevre gibi meclislerini oluşturdu. Şimdi de mahalle meclisleri kuruluyor. Belediyenin karar vericiliği ve yönlendiriciliği yok. Mahalle halkı başkanlarını seçtiler. Katılımcı, şeffaf, hesap verebilirlik bu meclislerin en önemli özelliği. Mahalle meclisleri kentin ilerlemesi, sağlıklı gelişmesi, doğru işler yapılabilmesi, kaynakların doğru yönlendirilmesi için son derece önemli mekanlar. Çünkü burada mahallenin gönüllüleri var. Herkes emeğini düşüncesini ortaya koyacak. Daha hızlı ve çağdaş kentte yaşamak için akıl birliği yapacağız. Çağdaş anlayışa göre ben yaptım oldu, ben bilirim, benden başka kimse bilemez tarzındaki yaklaşımların hiçbir işe yaramadığını toplumun tüm kesimlerin anlamış durumda. Birçok sorunun çözümünde katılımcılık olmayınca sorun çözülüyor gibi düşünülüyor ama bir yerde tıkanıyor. Gönüllülerimiz bir belediye sorumlusu gibi mahallelerinin sorunları ile ilgilenecekler. Kent Konseyine aktaracaklar. Belediye başkanı ile burada gerekirse belediye meclisine gelerek konuşacaklar. Sadece şikayet değil çözüm noktasında öngörülerini getirecek ve yapılması için çaba gösterecekler. Yerine gelmezse hesap soracaklar. Aşılamaz gibi görünen bir çok sorunu aşmış olarak gelişmemizi sürdüreceğiz Bu güzel, çağdaş, özgürlüklerin kentinde bu özelliklerimizi kaybetmeden birlikte yaşarız.”

ÜST