Su Altında engeller kalkıyor

Su Altında engeller kalkıyor
23/10/2013 · Haberler

Çanakkale Koza Gençlik Derneği tarafından hazırlanan ve Çanakkale Kent Konseyi Engelli Meclisi'nin ortağı olduğu “Su Altında Engel Yok” isimli projenin tanıtım toplantısı Kent Konseyinde düzenlendi. Toplantıya Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, gönüllüler, engelliler ve aileleri katıldı.

Yüzme ve tüplü dalış sporuyla, 13-30 yaş arasındaki engelli bireylerin sosyal hayata adaptasyonlarının sağlanmasını amaçlayan proje 24 Ekim’de başlıyor. Anafartalar kapalı yüzme havuzunda, Perşembe, Cumartesi, Pazar günleri gerçekleştirilecek kursta engellilere yüzme ve tüplü dalış eğitimi verilecek.

Projenin tanıtım toplantısında konuşma yapan Koza gençlik Derneği Başkanı Celil Kankaya;  “Proje ile kentteki engellilerin sportif aktivite ile sosyal hayata dahil olmasını hepimizin olan hayatın paylaşılmasını hedefliyoruz. Bu tarz faaliyetlerin yararlı olacağını düşünerek yola çıktık.  Proje kapsamında 3 ay yüzme 3 ay tüplü dalış eğitimi verilecek. Engellilerin normal hayatta karşılaştığı zorluğu su altında ortadan kaldıracağız. Gönüllü ekibimizle birlikte engellilerin iletişimini güçlendirmeyi hedefliyoruz. Anafartalar yüzme havuzunda gerçekleştirilecek kursa katılımcıların ulaşımı Çanakkale Belediyesi engelli aracı ile sağlanacak” dedi.

Engelli Meclisinin yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler veren Kent Konseyi Engelli Meclis Başkanı İrfan Güz; “Engelliler meclisi olarak engelli korosu oluşturmuştuk. Bu çok dikkat çekti. Şimdi de Gençlik ve Spor Bakanlığının projesi kapsamında Koza Gençlik Derneği ile birlikte su altında engel yok projesine destek vermeye karar verdik. Kentimizde bulunan engelli arkadaşların yüzme ile farkındalık yaratacağına, kendine olan güvenin artacağına, engellilerin dışarıda çektiği sıkıntıların son bulacağına inanıyorum” dedi.

Projeyi başarılı bulduğunu ve belediye olarak her konuda destek vereceklerini ifade eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan  “Bedensel engellilerin su içerisindeki hareket rahatlıkları olduğunu biliyoruz. Yüzmeden önce dalma daha önemli bir eğitim istiyor. Çok önemli, yararlı bir proje. Projede katkısı olanları kutluyorum. Engelli arkadaşlarımızın süreçlerini izlemeyi istiyorum. Hedefimiz insanları yapabilir kılmak. Yapabilir kılınan insan insandır. İnsan her hal ve şartta maksimum oranda bir şeyler yapabilir. Herkese kolaylıklar diliyorum” dedi.


ÜST