Su analiz sonuçlarını kimden öğreneceğiz?

Su analiz sonuçlarını kimden öğreneceğiz?
12/11/2019 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisinin, Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Özel İdaresine su analiz sonuçları hakkında bilgi almak, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yazmış olduğu yazılara her iki kurumda sorumluluğu birbirine atarak yanıt verdi. Analizin yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa sonuçların ne olduğu gizemini koruyor.

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, Kirazlı Balaban Mevkiinde inşaat aşamasında olan Kirazlı Altın Gümüş Madeni işletmesinin sondaj çalışmalarından bu yana geçen süre içerisinde bölgede bulunan; “Kirazlı Köyü Balaban çeşmesi, Karaibrahimler köyü, Cazgirler, Alanköy, Yukarı Şapçılar, Kirazlı Köy (Ekşi Su) çeşmeleri ve Kent İçi Ağı Dağı çeşmelerinin” su analiz sonuçlarını öğrenmek için her iki kuruma yazı yazdı.

26 Eylül 2019 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğüne yazılan yazıya  “Mahalli idare tarafından içme-kullanma sularına ilişkin tüketicilere yeterli ve güncel bilgiler sağlanır ve bu doğrultuda müdürlük bilgilendirilir hükmü gereği veri talebi konusunda müracaat ilgili yerel idareye yapılması gerekmektedir” yanıtı verildi.

Bunun üzerine 24 Ekim 2019 tarihinde İl Özel İdaresine yazılan yazıya “Söz konusu su analizleri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır” yanıtı verildi.

Bu süreçte her iki kurumla yüz yüze görüşmelerde gerçekleştirildi.

Ancak her iki kurumda yazılan yazılara bilgilendirme yapmak yerine görev ve adeta sorumluluğu birbirine atarak yanıtladı. Çanakkale halkı olarak şifalı olarak bildiğimiz suların sağlıklı olup olmadığını öğrenmek istiyoruz.

ÜST