Halk oyunları sahnelendi türküler seslendirildi

Halk oyunları sahnelendi türküler seslendirildi
20/05/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi İsmetpaşa Mahalle Meclisi Halk Oyunları Çalışma Grubu ekibinin Çağlar Kaynak basketbol sahasında sergiledikleri halk oyunları gösterisi ve seslendirdikleri türküler izleyenlerden büyük alkış aldı.   

Çanakkale Kent Konseyi İsmetpaşa Mahalle Meclisi Başkanı Mehmet Yıldırım yaptığı konuşmada;  “Mahalle meclisimizde mahalle sakinleri ile yaptığımız toplantılarda mahalle sakinleri halk oyunları öğrenme isteği talebinde bulundular. Bunun için Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğünde görev yapan Halk Oyunları eğitmeni Gülcan Can ile birlikte çalışarak 19 Kasım 2015 tarihinde Halk Oyunları Çalışma grubu kurslarımız başladı. Dönem boyu yapılan çalışmalar sonucunda yöremiz oyunları öğrenildi. Amacımız mahallemizde ikamet eden bayanlarımızın boş zamanlarını değerlendirmeleri yöremiz oyunlarını bizden sonraki kuşaklara kusursuz ve doğru bir şekilde aktarmalarını sağlamak” dedi.

Program akışında ilk olarak Saniye Canın derlediği, Muzaffer Sarısözen’in notaya aldığı “Karyolamın Demiri” diğer adıyla “Yandım Ayşe” türküsünün öyküsünü kursiyerlerden Derya Başaran aktardı. Çanakkale Kent Konseyi İsmetpaşa Mahalle Meclisi Halk Oyunları Çalışma Grubu sırasıyla; “Debreli güzelim debreli, Bayramiç karşılaması, Karyolamın Demiri, Nina, Eli elime sürmelim, Sallasana mendilini” oyunlarını sahneledi.

Ardından, “Çemberimde Gül Oya, sevenleri sevdiğine versinler” türküleri seslendirildi. Halk arasında yapılan bir eğlence olan Samıt oyununu Gülcan Can ve Sabiha Kurt canlandırdı. Daha sonra kursiyerler tarafından Duvak Sabası canlandırıldı. Kursiyerlerden Nilgün Sarı Harmandalı Zeybeğinin hikâyesini aktardı. Son olarak Çanakkale Türküsü, Harmandalı,Lapseki Çeşmesi, Aman Yale ve Çan Sekmesi ile etkinlik sona erdi.

ÜST