Verilen Sözleri Unutmadık Takipçisiyiz

Verilen Sözleri Unutmadık Takipçisiyiz
12/04/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Cevatpaşa Mahalle Meclisi “Merkez Ortaokulumu Geri İstiyorum” Çalışma Grubu, Merkez Ortaokulu Gönüllüleri Derneği, mahalle sakinleri ve gönüllüler Merkez Ortaokulu önünden başladıkları yürüyüşlerini valilik binasının önünde yaptıkları basın açıklaması ile tamamladılar

Basın açıklamasını okuyan Merkez Ortaokulu gönüllüleri derneği başkanı Ümmehan Erdem; “Yaklaşık bir buçuk yıl sonra yeniden Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanmamızın iki nedeni var: Birincisi, Milli Eğitim Müdürümüzden verdiği sözü tutmasını beklediğimizi açıklamak; ikincisi, birçok kez başvurup olumlu yanıt alamadığımız görüşme isteğimizi bir kez daha dile getirmek. Burada bulunan herkes Merkez Ortaokulunun kapatılış ve yerine çeşitli kurumların getiriliş öyküsünü biliyor. Cevatpaşa gibi, nüfusu kalabalık bir mahalleyi orta okulsuz bırakan, çocuklarını taşımalı eğitimle uzaklardaki okullara gitmeye zorlayan bu uygulamanın doğru olmadığını 2014 yılı Ağustos -Eylül ayları arasında yaptığımız çeşitli eylemlerle dile getirmiştik. Bu çerçevede görüştüğümüz iktidar partisi de dahil tüm siyasi partiler de haklılığımızı kabul etmişlerdi. Konu Belediye Meclisi ve Kent Konseyinde de özel gündemlerle tartışılmış, bu kurumlar da bizden yana tutum sergilemişlerdi. O zaman Çanakkale'de geniş yankı uyandıran bu eylemlerimiz sonucunda Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Zülküf Memiş'le birçok kez konuyu tartışma olanağı bulmuştuk. O tarihlerde kendisi de uygulamanın çok doğru olmadığını, zorunluluktan kaynaklandığını bu nedenle de bir, bir buçuk yıl sonra okulun yeniden Merkez Ortaokulu yapılabileceğini belirterek: "Tabelanızı ben kendi ellerimle asacağım." demişti.

Verilen bu sözden sonra, biz de gelişmeleri izlemeyi sürdürerek eylemlerimizi bitirdik. Ancak, sürenin sonuna yaklaşıldığını düşünerek 2015 Nisan - Mayıs aylarında birkaç kez Milli Eğitim Müdürümüzle görüşmek istedik. O tarihlerde bir yanıt alamadığımız gibi, Kasım-Aralık aylarındaki girişimlerimiz de sonuçsuz kaldı. Şimdi biz, görevi milli eğitimi düzenlemek, sorunlarını çözmek olan bir Milli Eğitim Müdürünün eğitimle ilgili bir sivil toplum kuruluşuna neden randevu vermediğini merak ediyoruz. Doğal olarak aklımıza altında verdiği sözleri tutmamanın rahatsızlığının yattığı düşüncesi geliyor. Yoksa sık sık birçok kişi ve kurumla görüştüğünü bildiğimiz bir makam niçin sıra bize gelince zaman sıkıntısı yaşasın?

Şimdi bir kez daha buradan kendisine sesleniyoruz: Merkez Ortaokulunun geleceği hakkında taşıdığımız endişelerde haklı olup olmadığımızı öğrenmek üzere bizimle görüşmelisiniz. Verdiğiniz sözün arkasında ne kadar duracağınızı açıklamak zorundasınız. Biz, bize söylenen her sözün peşindeyiz. Sözler tutulana kadar da peşini bırakmayacağız” dedi.

 

ÜST