Yaşasın Kadın Dayanışması, Yaşasın Özgürlük

Yaşasın Kadın Dayanışması, Yaşasın Özgürlük
08/03/2017 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi; Barbaros, Cevatpaşa, Esenler, Fevzipaşa, İsmetpaşa, NamıkKemal Mahalle Meclisleri’nde oluşturulan “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu” tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü programı İsmetpaşa Mahalle Meclisi önünden yürüyüşle başladı.

İskele Meydanına sona eren yürüyüşle birlikte etkinlikler, 1857 yılında grev esnasında yanarak ölen tekstil işçisi kadınlar, ülkemizde ve dünyada emeği, ekmeği uğruna hayatını kaybeden emekçi kadınlar anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Esenler Mahalle Meclisi Kadın çalışma grubu üyesi Leyla Yılmaz günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Yılmaz konuşmasında; “Ülkemizde ve gelişmekte olan ülkelerde kadın hakları henüz istenilen düzeye ulaşmamıştır. Kadın ekonomiden ve eğitimden yoksun bırakılmaktadır. Kadına, işçi sınıfına emekçiye insanca yaşama hakkı tanınmadığı, eşit işe eşit ücret verilmeyerek, şiddetin tecavüzün yaşamın bir parçası durumuna getirildiği bir ortamda gelişmişlikten söz etmek mümkün mü? Nüfusun yarısından fazlasını oluşturan kadın evde, fabrikada, tarlada, değişik iş koşullarında emeğiyle sömürülmektedir. Bu gerçeklerle yaşamak zorunda bırakılan kadın, bedeninden emeğine yaşamın her döneminde sömürülmekten haksızlıklara başkaldırmayacak mı? Yaşasın kadın dayanışması, yaşasın özgürlük” dedi.

Program sırasıyla Gülsüm Cengiz’in “Dokumacı Kızın Türküsü” şiiri Gülderen Karahitay, Aynur Kütüklü, Şükran Yaman, Satı Ürer, Leyla Yılmaz, Semra Güler, Neşe Kaya tarafından seslendirildi.  Selma Güler ülkemizde yaşanan emekçi kadınların yaşadığı iş kazaları hakkında bilgiler verdi. Şevket Ağan, Raşit Arıyel, Nihat Gökçe, Hüseyin Çay, Erkan Azap “Biz Kadınları Hiç Sevmedik” isimli şiiri okudular. Son olarak Fatih Birgücü ve Ayla Seyhun’un kaleme aldığı Fatih Birgücü’nün yönettiği “Kadın” isimli oyundan bir sahne katılımcıların beğenisine sunuldu.

ÜST