Yeni yılda küçük sevinçler

Yeni yılda küçük sevinçler
16/12/2016 · Haberler

İyiye, güzele çok ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz şu günlerde Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Sanat Sokağı Çalışma Grubunun “ Yeni yılda küçük sevinçler” başlığıyla düzenlediği karma sergi 19 Aralık'ta ÇTSO Çanakkale Evi’nde açılıyor.  Çalışma Gurubu bir kez daha geniş katılımlı bir sergiye imza atıyor.

Kültür ve Sanat Meclisi Sanat Sokağı Çalışma Grubu daha önce Mart 2016'da Korfmann Müzesi’nde, Ekim 2016'da Halk Bahçesi'nde yaptıkları etkinliklerle Çanakkale'de gerek plastik sanatlar gerekse geleneksel sanatlarda yapıt üreten ama bunları sergileme olanağı bulamayan sanatçı ve tasarımcıları bir araya getirmişti. 19-31 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek sergide elliden fazla katılımcı yer alacak. Yeni yılı küçücük de olsa sevinç ve umutla karşılama düşüncesiyle gerçekleştirilen serginin asıl amacı Çanakkale'de ortaya çıkan sanat ürünlerinin çokluğu karşısında halkla buluşmada karşılaşılan sıkıntıları dile getirip sanatçıları kucaklayacak ve sanatın ekonomisini oluşturacak bir sanat mekanı talep etmek.

Sanat Sokağı Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Asude Bayram “Sergiyi gezen konuklar görecekler ki Çanakkale sanat üretimi açısından oldukça verimli bir kent. Ancak üretilen yapıtların sanatseverlerle buluşma noktasında sıkıntılar yaşanıyor. Sergileme alanları ve bu alanların sergi olanakları oldukça kısıtlı. Kentimize dışarıdan gelen konuklar sanatla buluşamıyor. En çok gezilen Aynalı Çarşı bu konuda ne yazık ki beklentileri karşılayamıyor. Kültür ve Sanat Meclisi ve Sanat Meclisi Sanat Sokağı Çalışma Grubumuz yaptığı araştırmalar ve görüşmeler sonucunda sanatçıların toplu olarak üretim yapacakları atölyelerin yer alacağı aynı zamanda sanat ürünlerinin satılabileceği bir mekana ihtiyaç olduğunu saptadı. Sergilerimiz buradan yola çıkarak başladı. Her sergimizde, katılan sanatçı sayısı arttı. Bu sergide üç grup kırk kişi de bireysel olarak yer alıyor. Üniversiteden de sanatçılarımız var evinde üretim yapan da var. Katılımın böyle yoğun olması Çanakkale'nin bir sanat kenti olarak da turizmden pay alabileceğinin işareti olarak algılanmalı. Çanakkale Belediyesi sanatseverler için oldukça önemli yatırımlara imza attı ve bunlara devam ediyor. Bizim beklentimiz yurt dışında gördüğümüz türden bir sanat sokağı hatta sanat köyü oluşturulması. Biz çalışma grubu ve Kültür ve Sanat Meclisi olarak işbirliğine hazırız. Sanatla ilgilenen tüm kesimlerin de ellerinden geldiğince destek olacağına inanıyorum” dedi.

 

ÜST